Poznaliśmy zwycięzców konkursu filmowego „Warmia i Mazury - 10 lat zmian w regionie”
Dom Mendelsohna w Olsztynie gościł dziś (29.10) laureatów konkursu filmowego pod hasłem „Warmia i Mazury - 10 lat zmian w regionie”. Konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Warmii i Mazur ogłosili we wrześniu br. Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct, działający przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej, Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Fundacja Borussia. Okazją do przeprowadzenia konkursu był Europejski Tydzień Regionów i Miast „Open Days 2014” oraz 10. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Celem konkursu było m.in. zachęcenie młodzieży do czynnego zainteresowania się tematyką Unii Europejskiej i skierowanie uwagi mieszkańców regionu na zmiany, jakie zaszły na Warmii i Mazurach w ciągu 10. lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Uczestnicy konkursu mieli przedstawić te zmiany w formie krótkiego filmu.
Komisja konkursowa zdecydowała, że pierwsze miejsce w konkursie zdobyły uczennice z Zalesia, działające w świetlicy wiejskiej w Zalesiu pod opieką Teresy Rutyny. Anna Rutyna, Aleksandra Rutyna i Kinga Rutyna przygotowały filmik zatytułowany „Zamknij oczy i policz do dziesięciu”. Filmik prezentuje zmiany, jakie dokonały się w ciągu ostatnich lat w ich miejscowości.
- Może to nie są wielkie zmiany, ale dla nas - mieszkanek małej miejscowości - bardzo duże. Wizerunek Zalesia zmienił się. Wieś jest postrzegana jako zadbana i estetyczna - tłumaczyły autorki filmu.
Drugie miejsce przypadło uczennicom Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie: Paulinie Kościńskiej, Klaudii Oleksiak i Darii Borkowskiej. Dziewczęta pracujące pod kierunkiem Edyty Chodań nagrały filmik zatytułowany „BabUnia na tropie funduszy europejskich”, przedstawiający historię BabUni, starszej kobiety, która po 10. latach wraca do Olsztyna i obserwuje zmiany, jakie zaszły w mieście przy wsparciu funduszy europejskich.
Trzecie miejsce w konkursie zdobyli uczniowie dwóch szkół elbląskich: IV Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Mechanicznych. Filmowcami byli: Jakub Kosobudzki, Bartłomiej Michalczyk i Kacper Stankiewicz, którymi opiekował się Tomasz Wyrwas. Zgłoszony do konkursu film nosił tytuł „Elbląg - miasto europejskich inwestycji”.
Wśród laureatów konkursu znalazł się również zespół młodych filmowców z Zespołu Szkół w Węgoju. Paulina Zawalich, Natalia Kunka i Wiktoria Piskorz pod opieką Justyny Stysiek nagrały film „Śladami leśnych duchów”, który komisja konkursowa postanowiła wyróżnić.
W podsumowaniu konkursu w Domu Mendelsohna udział wzięły Anna Wasilewska - członek zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Bożena Wrzeszcz-Zwada - dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y