Piątkowy (24.10) wieczór zapadnie w pamięć olsztyńskich melomanów niecodziennym wydarzeniem. Podczas koncertu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej miało bowiem miejsce światowe prawykonanie kompozycji „Śnię sny wszystkich śniących” I Symfonia Koncertująca autorstwa Justyny Kowalskiej-Lasoń, kompozytorki młodego pokolenia, dwukrotnej laureatki Konkursu Kompozytorskiego im. Feliksa Nowowiejskiego (w latach 2011 i 2012) organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie.
Składająca się z czterech części kompozycja na flet i orkiestrę symfoniczną została wykonana jako jedna z trzech zaproponowanych na ten wieczór pozycji koncertowego repertuaru (obok Intrady do opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki i III Symfonii Es-dur „Eroica” op. 55 Ludwika van Beethovena ) przez filharmoników warmińsko-mazurskich pod batutą dyrektora generalnego filharmonii Piotra Sułkowskiego. Partie fletu zagrał zaś Łukasz Długosz, artysta uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji.
Jak twierdzi sama autorka, w utworze tym starała się połączyć tradycję z nowoczesnością, zarówno pod względem brzmieniowym , jak i zapisie. Nie zabrakło w nim także elementów improwizacyjnych.
-
Utwór powstał w 2014 roku w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kolekcje - priorytet Zamówienia kompozytorskie 2014” - mówi Justyna Kowalska-Lasoń. -
Jest to rodzaj poematu symfonicznego. Wykonanie na flet i orkiestrę symfoniczną zostało określone w zamówieniu, jednak nie jest to jedyny skład wykonawczy, na jaki tworzę. Są utwory od pojedynczych instrumentów solowych jak fortepian, klawesyn czy instrumenty folklorystyczne po większe składy, jak kwartety smyczkowe, orkiestra smyczkowa, chóry i orkiestra symfoniczna, która jest moim ulubionym.
Kompozytorka nie po raz pierwszy muzycznie połączyła się z Olsztynem. Była bowiem laureatką dwóch edycji Konkursu Kompozytorskiego im. Feliksa Nowowiejskiego organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie. W pierwszej edycji (2011) otrzymała I nagrodę za kompozycję „Sanctus” na chór mieszany, zaś w drugiej (2012) za kompozycję „Błogosławiony w snach, we łzach szczęśliwy” na chór a’capella. Zachęca również swoich studentów (wykłada na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach) do udziału.
-
Konkurs ten jest jednym z nielicznych w Polsce nakierowanych na twórczość chóralną - wyjaśnia artystka. -
Brałam w nim udział dwa razy, teraz uczestniczą moi studenci. W trzeciej edycji III lokatę otrzymała Ewa Kopacz, w tym roku natomiast zwyciężyła Marta Kleszcz. Mam nadzieję, że konkurs będzie się rozwijał, bo jest to ciekawa inicjatywa.Opinia pani Justyny z pewnością będzie cennym wyrazem uznania dla członków Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PZChiO. Organizatorzy konkursu, na czele z prezes Barbarą Rytwińską, stawili się licznie w siedzibie filharmonii na piątkowym koncercie, by wspierać duchowo swą laureatkę w tak ważnym dla każdego kompozytora momencie, jakim jest prawykonanie jego utworu. Po koncercie zaś złożyli na jej ręce kwiaty oraz gratulacje. Na pamiątkę tego szczególnego wydarzenia pozostanie wspólne zdjęcie.
******
Justyna Kowalska-Lasoń (ur. 1985r.) to kompozytorka, a także flecistka i pianistka. Ukończyła studia kompozytorskie z wyróżnieniem w klasie prof. Aleksandra Lasonia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2011 prowadzi zajęcia w macierzystej uczelni.Jest członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich jak i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Jest wielokrotną stypendystką m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Od 2009 roku publikuje swoje utwory w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Jest laureatką wielu nagród kompozytorskich, w tym dwukrotnie I nagrody na Konkursie Kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Utwory jej autorstwa były wykonywane na szeregu festiwali i koncertach w kraju oraz zagranicą.
W lipcu 2012 roku ukazał się album „Śpiewam nowoczesnego człowieka” z jej muzyką w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, Chóru Filharmonii Śląskiej oraz kameralnego zespołu Lason ENSEMBLE.
Z D J Ę C I A