W sali przy wieży Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie otwarto wczoraj (17.10) wystawę „Hieronim Skurpski, jakiego nie znacie. W stulecie urodzin (1914-2014)”. Wernisaż ekspozycji połączono z wieczorkiem wspominkowym z udziałem osób, które miały szczęście obcować z artystą za jego życia, poznać jego twórczość i niezwykłą osobowość.
Na wystawie zaprezentowane zostały obrazy i rysunki, znajdujące się w prywatnych kolekcjach, które dotychczas nie były publicznie pokazywane. Przedstawienia tych dzieł w formie ekspozycji podjęła się Grażyna Prusińska, kurator wystawy, zaś prace ze swoich zbiorów użyczyli Maryna i Marek Skurpscy, Elżbieta i Andrzej Fabisiakowie, Krystyna Koziełło-Poklewska, Barbara i Marek Barańscy, Irena i Tadeusz Baryłowie, Grażyna i Ryszard Targońscy oraz Maria Pilecka. W ramach ekspozycji zaaranżowano również pracownię Hieronima Skurpskiego, w której eksponowany jest jego ostatni, niedokończony obraz.
-
Zaprezentowaliśmy tutaj wyjątkowo prace nie ze zbiorów muzeum, ale z kolekcji prywatnych - powiedziała Elżbieta Jelińska, dyrektor muzeum, otwierając wczorajszy wernisaż. -
Jest okazja, żeby zobaczyć dzieła Hieronima Skurpskiego, których w jednym miejscu prawie nikt nie miał możliwości do tej pory zobaczyć. Hieronim Skurpski - malarz, grafik, rysownik i ilustrator. Był absolwentem Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1937-1939), w pracowni prof. Mieczysława Kotarbińskiego, natomiast dyplom uzyskał w 1950roku w pracowni prof. Aleksandra Rafałowskiego.
Do Olsztyna przyjechał w marcu 1945 roku, na zawsze związał się z regionem Warmii i Mazur, współtworząc i aktywnie uczestnicząc w życiu artystycznym i kulturalnym. W latach 1945-1964 kierował Muzeum Mazurskim (dziś Muzeum Warmii i Mazur), następnie do 1973 roku był dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie. Był współzałożycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze oraz członkiem - założycielem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Należał do tych twórców, którzy stale studiują teorię sztuki i dorobek mistrzów. Znał świetnie historię sztuki, także tej najnowszej. Potrafił godzinami opowiadać o sztuce, teorii sztuki, filozofii. Miał ogromny księgozbiór, który po śmierci artysty trafił do zbiorów biblioteki Muzeum Warmii i Mazur. Od 1954 roku pisał dzienniki, zawierające jego refleksje, przemyślenia na temat sztuki, procesu twórczego i otaczającej rzeczywistości.
W piątek (17.10) minęła setna rocznica urodzin Hieronima Skurpskiego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y