Coraz cieplejsze powietrze powoduje, że zaczynamy myśleć o zdjęciu zimowych czapek z głowy. A co pod czapką? Włosy często zmęczone zimowymi okryciami głowy, osłabione pozbawioną witamin niewłaściwą dietą, przetłuszczające się. Dodatkowo mogą się łamać i nadmiernie wypadać.
Skąd to się bierze? Włos rośnie parę lat (6-8), potem przechodzi w tzw. stan spoczynku, na jakiś czas. Następnie wypada. W to miejsce powinien wyrosnąć nowy. Jednak jeśli wszędzie znajdujemy swoje włosy, to znak, że powinniśmy się nimi zainteresować.
Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Możemy je niszczyć zbyt intensywnymi (za ostrymi lub złej jakości) kosmetykami do pielęgnacji włosów. Szczególnie szkodliwe są przeterminowane. Szkodliwie działają też źle dobrane do jakości włosów. Częste zmiany kolorów, w tym rozjaśnianie, jak również trwałe, zwłaszcza wykonywane samodzielnie, bez posiadanych umiejętności, zdrowiu włosów nie pomogą. Męczymy włosy suszarkami i lokówkami. Jednym słowem robimy wiele, aby je niszczyć.
Na stan uwłosienia ma wpływ nasza dieta, o czym nie zawsze pamiętamy, na przykład podejmując decyzję o odchudzaniu (często właśnie wiosną). Zapominamy o tym, aby dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jak choćby witaminy, zwłaszcza A i E, także protein, biopierwiastków, takich jak żelazo, cynk, magnez. Te braki bardzo często odbijają się na kondycji włosów.
Włosy osłabione wypadają, wolno rosną, są cieńsze. Jeśli zaobserwujemy takie objawy, wybierzmy się do lekarza dermatologa. Zapewne skieruje nas na badania krwi, zmieni dietę na bogatą w witaminy, wysokobiałkową. Zapisze nam też uzupełniające preparaty doustne, często także do wcierania w skórę głowy. Taka kuracja potrwa parę miesięcy, ale poprawa kondycji włosów będzie nagrodą za starania.
Powodem wypadania włosów może być też poważne schorzenie, co wykażą wyniki badań (morfologia krwi, badania hormonów płciowych, tarczycy, poziomu biopierwiastków). Ocena tych wyników pozwoli lekarzowi na postawienie diagnozy.
Powodem nadmiernego wypadania włosów może być niedoczynność lub nadczynność tarczycy, co może wymagać kuracji hormonalnej, po której kondycja włosów ulega poprawie. U kobiet okresem zaburzającym porost włosów może być czas menopauzy. U osób młodych, często powodem nadmiernego wypadania włosów jest przetłuszczanie się skóry głowy. Tłusta powłoka na skórze doprowadza do zatykania się mieszków włosowych, powstaje stan zapalny, włosy wypadają i najczęściej już nie odrastają. W tym przypadku pielęgnacja powinna przebiegać wielofazowo.
Po pierwsze, należy bezwzględnie zadbać o higienę głowy (czysta skóra głowy). Po drugie, terapia lekowa (zewnętrzna i doustna) wyznaczona przez lekarza dermatologa. Po trzecie, rozsądna dieta (bez ostrych przypraw, alkoholu, z poważnym ograniczeniem tłuszczów). Musimy się też, w przypadku łojotoku, powstrzymać się od spożywania gorących posiłków i picia bardzo gorących napojów. To wzmaga łojotok. Oczywiście, należy zadbać o higienę włosów i skóry głowy, przy pomocy dobrych szamponów (najlepiej leczniczych).
Powodem nadmiernego wypadania włosów może być zwykłe przeziębienie, niewielka niedyspozycja organizmu, także leki, nawet te najbardziej nowoczesne, co często nawet nie przychodzi nam nawet do głowy.
Jednym słowem pięknej czuprynie czasem trzeba poświęcić sporo czasu i fatygi.