Warmińsko-mazurskie stoły, szczególnie w okresie świąt, trudno wyobrazić sobie bez majonezu z Kętrzyna. Dlatego wielu smakoszy tego produktu zasmuciła wiadomość, że „Majonez Kętrzyński” zniknie ze sklepowych półek. Na szczęście okazało się, że informację należało czytać „między wierszami”, a tam napisano, iż producent majonezu - Spółdzielnia Pracy Produkcyjno-Handlowa w Kętrzynie, rozpoczyna kampanię promującą kultowy już majonez, by pozyskać nowe rynki i nowych odbiorców tego przysmaku.
Efektem kampanii promocyjnej są m.in. coraz częściej docierające z Kętrzyna wiadomości nie tylko o samym majonezie, ale także o jego producencie, jak chociażby ta informacja, że Spółdzielnia Pracy Produkcyjno-Handlowa w Kętrzynie otrzymała wyróżnienie od ministerstw gospodarki i Skarbu Państwa za wkład w rozwój przedsiębiorczości w demokratycznej Polsce. Została też uhonorowana tytułem „Pracodawca Roku”.
Początek firmy „Majonezy” Spółdzielnia Pracy Produkcyjno-Handlowa w Kętrzynie to 1945 roku. Zakład powstał na bazie poniemieckiej palarni kawy. W 1962 roku uruchomił linię produkcyjną majonezu na skalę masową, a w 1973 roku koncentratów ciast. W 2004 roku przeszedł gruntowną modernizację, dzięki czemu powstała m.in. nowoczesna hala wyposażona w światowej klasy urządzenia. Dziś firma zatrudnia kilkadziesiąt osób z Warmii i Mazur.
Z tych powodów „Majonezy” otrzymały wyróżnienie od Janusza Piechocińskiego, ministra gospodarki, Urszuli Pasławskiej, wiceminister Skarbu Państwa oraz Michała Krasińskiego, prezesa Fundacji Wspólnego Rozwoju. Nagroda została przyznana za promowanie przedsiębiorczości w środowisku lokalnym oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki. Wręczenie dyplomu odbyło się podczas uroczystej gali w Galerii Zamek w Reszlu.
- Lokalni producenci, jak „Majonezy” w Kętrzynie, nie tylko dają zatrudnienie okolicznym mieszkańcom, ale udowadniają też, że mogą być konkurencyjni na rynku i dobrze sobie radzić w rywalizacji z dużymi koncernami. Są jednym z trzonów polskiej gospodarki - wyjaśnia Urszula Pasławska, wiceminister Skarbu Państwa.
Firma otrzymała również tytuł „Pracodawcy Roku” oraz statuetkę „Łabędzie Przedsiębiorczości Powiatu Kętrzyńskiego 2014”.
- Bardzo nas cieszą te wszystkie nagrody - mówi Piotr Majewski, prezes zarządu firmy.
- Zawsze podkreślam, że liczy się dla nas nie tylko zysk, ale też fakt, że mamy swój mały udział w rozwoju Warmii i Mazur. Tu jest siedziba zakładu, jego ekipę tworzą lokalni mieszkańcy. Tworzymy miejsca pracy, nasze podatki zasilają miejski budżet. Tym samym mamy poczucie, że robimy coś pożytecznego w najbliższej okolicy, a ostatnie 25 lat funkcjonowania na wolnym ryku udało nam się dobrze wykorzystać. I właśnie ten kierunek rozwoju firmy zamierzamy kontynuować. Zapewne o kętrzyńskich „Majonezach” jeszcze nie raz usłyszymy.
Z D J Ę C I A