Na zaproszenie Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Fundacja FORMWELL zaprezentowała w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia szereg wystaw polskiego wzornictwa w ramach I edycji Warmia Mazury Design Festival. Wystawy otwarto 8 września 2014 r. w budynku Centrum Edukacji Technologicznej przy ul. Prawocheńskiego 9 (Kortowo), a festiwal został zainaugurowany 2 września w Ostródzie podczas Międzynarodowych Targów Meblowych.
Wydarzenie w Starej Kotłowni to pierwszy tak duży przegląd polskiej sztuki użytkowej w Olsztynie. Kuratorem wystawy i organizatorem festiwalu jest Anna Dubieniecka-Suszek, absolwentka ASP w Poznaniu.
W przestrzeniach Starej Kotłowni do 1 października prezentowane są wystawy: POLISH PROVEN DESIGN, Człowiek-Projekt, Polish Job, FAN PLASTIC, WellDone® Dobre Rzeczy.
Wystawa POLISH PROVEN DESIGN, przygotowana przez Fundację Formwell składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to kolekcje autorskie, druga - projekty stworzone dla producentów. Jest to prezentacja najlepszych projektów autorstwa polskich artystów.
Kolekcje autorskie prezentują studia projektowe: Velt, Tabanda, Jacek Wojciech Suszek Design, Witamina D, Puff Buff, Iwona Kosicka, Biuro Kreacja, Mudo Design, Jan Kochański, Nie/bo Design, AP Design, Malafor, Phormy, Interior Records, Patyki, Karol Starczewski, Lubovka, Robert Saldzień i inni, prezentują po kilka wytypowanych produktów. Wśród eksponatów znajdują się m.in. meble, oświetlenie, elementy dekoracyjne. Wykonane z różnych materiałów i w różnych technologiach, charakteryzują się oryginalnym i dojrzałym wzornictwem.
Wystawa projektów dla producentów prezentuje produkty stworzone przez polskich projektantów dla kilku dużych producentów, których produkcja wypełnia znaczą część rynku wnętrzarskiego. Wystawa ta udowadnia, że polski przemysł meblarski oparty jest nie tylko na wysokiej jakości produktu, wynikającej z solidnej pracy ludzkiej i zastosowanych wysokojakościowych materiałów, ale także na solidnym polskim wzornictwie użytkowym. Firmy meblowe od wielu lat współpracują z polskimi projektantami i budują swoją pozycję dzięki polskiemu wzornictwu. Na wystawie PPD prezentowani są producenci, którzy chcą się chwalić faktem, że strategią ich firmy jest polski design.
Wystawa FORMWELL pokazuje pełen wachlarz produktów polskiej myśli wzorniczej, w ich różnorodności tkwi wielka wartość polskiego designu.
Na szczególną uwagę zasługuje Wystawa Polish Job, przygotowana przez Łódź Design Festival i Magdę Kochanowską dla serwisu culture.pl. Ekspozycja miała premierę podczas międzynarodowych targów Salone Internationale del Mobile w Mediolanie w kwietniu 2014. Polish Job to prezentacja współczesnego polskiego wzornictwa opartego na lokalnej tradycji, pełnego szacunku dla przeszłości, a jednocześnie odważnie spoglądającego w przyszłość. Wśród eksponatów zobaczyć można m. in. projekty Piotra Kuchcińskiego, Oskara Zięty, Beza projekt, Rygalik Studio, Pan tu nie stał, Ćmielów Design Studio, AP Dizajn. Olsztyńska publiczność ma tu okazję obejrzeć obiekty czołowych polskich projektantów, którzy są już uznani na arenie międzynarodowej.
Kolejna wystawa Człowiek-Projekt, wystawa im. Victora Papanka „RE-duce, RE-use, RE-cycle”, zorganizowana została przez Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur, promuje produkty tworzone zgodnie z ideą zrównoważonego designu, wzornictwa odpowiedzialnego społecznie i ekologicznie. Jej celem jest edukacja poprzez uświadomienie odbiorcom problemu designu odpowiadającego realnym potrzebom użytkownika, przyjaznego zarówno człowiekowi, jak i otoczeniu.
Wystawa FAN PLASTIC stworzona została przez prof. Tomasza Wójcika. Prezentuje obiekty zaprojektowane na bazie materiałów odzyskanych, w procesie recyklingu, w zgodzie z ideami bioniki. BIONIKA jest metodą projektową, która przekłada zjawiska ze świata przyrody na potrzeby projektowania.
WellDone® Dobre Rzeczy to prezentacja produktów wytwarzane przez Fundację „Być Razem”, wykonanych z naturalnych materiałów - proste, dowcipne, inteligentne i użyteczne przedmioty, doskonałe na prezenty.
W Starej Kotłowni jest też Wystawa Warmińskich Architektów zrzeszonych w SARP, prezentująca najciekawsze ich projekty i realizacje z ostatnich lat.
Dodajmy jeszcze, że w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, w dniach 24-26 września, w Starej Kotłowni odbywają się warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży ENE DUE RECYKLING, prowadzone przez projektantów: prof. Tomasza Wójcika, Dorotę Ziaję i Urszulę Kałużną.
Zapraszamy do Starej Kotłowni na Warmia Mazury Design Festival. Wystawy czynne codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 18.00, wstęp wolny.
Szczególnie zapraszamy 1 października 2014 r. na finisaż wystaw. Od godz. 12.00 do 18.00 proponujemy zwiedzanie wystaw z oprowadzaniem kuratorskim, spotkania z projektantami, koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu DJ CLICKTIME.
W godz. 13.00-15.00 odbędzie się oficjalne, uroczyste zakończenie WARMIA MAZURY DESIGN FESTIVAL, w ramach inauguracji roku akademickiego 2014/2015 Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Z D J Ę C I A