WAMA Film Festiwal w Olsztynie, jak zapewniają organizatorzy, to pierwszy od 25 lat festiwal filmowy w województwie warmińsko-mazurskim i oryginalna propozycja wśród już istniejących wydarzeń filmowych w kraju. Pięciodniowe wydarzenie zaplanowano na początek października (1-5.10). Dzisiaj (23.09) do udziału w festiwalowych wydarzeniach zachęcali m.in. reżyser i scenarzysta Jerzy Hoffman - ambasador honorowy festiwalu, aktor Mateusz Damięcki i wicemarszałek województwa Anna Wasilewska.
Festiwal dąży do podkreślenia szczególnego charakteru Warmii i Mazur, dla którego charakterystyczna jest wielokulturowość. Więc filmy i wydarzenia festiwalowe będą oscylować wokół wokół tematów związanych z multikulturowością, a jego najważniejszym założeniem będzie promowanie wartości związanych ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup etnicznych, społecznych czy religijnych. Temat festiwalu (wielokulturowość) będzie przekładał się bezpośrednio na kryteria selekcji filmów konkursowych i repertuar przeglądów oraz wydarzeń towarzyszących.
Główny konkurs fabularnych filmów pełnometrażowych będzie pierwszym międzynarodowym konkursem koprodukcji filmowych. W konkursie wezmą udział następujące filmy: Anioł śmierci (reż. Lucia Puenzo), Heli (reż. Amat Escalante), Dzikie historie (reż. Damian Szifron), Cuda (reż. Alice Rohrwacher), 10000 km (reż. Carlos Marques-Marcet), Mandarynki (reż. Zuza Urushadze), Obywatel roku (reż. Hans Petter Moland), Pewnego razu na Dzikim Wschodzie (reż. Hiner Saleem) i Seanda (reż. Danis Tanović).
Jednym z głównych punktów festiwalowego programu będzie Konkurs Krótkiego Kina. Weźmie w nim udział 16 filmów krótkometrażowych. Ciekawym elementem konkursu będzie angażująca publiczność otwarta dyskusja z jurorami i autorami filmów.
Konkursy filmowe zostaną uzupełnione projekcjami tematycznymi, które będą się wpisywały w misję festiwalu, ze szczególnym uwypukleniem specyfiki i walorów Warmii i Mazur. W programie pojawią się sekcje stałe oraz zmieniające się rotacyjnie podczas kolejnych edycji imprezy.
Gratką dla miłośników kina podczas pierwszej edycji festiwalu będą pokazy odrestaurowanych filmów Jerzego Hoffmana. Wśród nich będzie odświeżona wersja „Potopu”.
Festiwalowi towarzyszyć też będą warsztaty i konferencje. Nie zabraknie też filmowych propozycji dla dzieci.
Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Kinie Helios, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Olsztyńskim Planetarium i Olsztyńskim Teatrze Lalek. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.
Organizatorem festiwalu jest Instytut Kosmopolis wspierany przez olsztyńskie instytucje kultury: Filharmonię Warmińsko-Mazurską, Teatr Jaracza, Olsztyński Teatr Lalek, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
Z D J Ę C I A
F I L M Y