Na Starym Mieście w Olsztynie zainstalowało się dzisiaj (23.09) „Muzeum na kółkach”. Projekt Muzeum Historii Żydów Polskich to nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym, która w zamyśle twórców ma przybliżać historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt w stolicy Warmii i Mazur będzie obecny do 25 września, jako wydarzenie towarzyszące trwającym obecnie w mieście VIII Dniom Kultury Żydowskiej.
Głównym celem „Muzeum na kółkach” jest przypominanie o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Na przestrzeni wieków Polska bowiem była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 1/10 ludności kraju.
Olsztyn jest ważnym punktem na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa. Stałe osadnictwo żydowskie nie było możliwe formalnie aż do początku XIX w. Nie oznacza to jednak, że Żydzi nie pojawiali się w stolicy Warmii i Mazur. Docierali do miasta jeszcze w czasach średniowiecza jako kupcy, którzy otrzymywali zezwolenia na udział w jarmarkach, z jednoczesnym zakazem wolnego handlu we wsiach. Sytuacja taka nie zmieniła się również w okresie, gdy Warmia weszła w skład Rzeczpospolitej.
Podczas trwania wystawy odwiedzający ją mogą zapoznać się z przedwojennymi planami i mapami Olsztyna oraz historią społeczności żydowskiej w Olsztynie, dzięki między innymi interaktywnym prezentacjom i makiecie typowej żydowskiej miejscowości. Poprzez działania edukacyjne prowadzone przez animatorki natomiast zarówno młodzi, jak i starsi goście mogą zapoznać się z kulturą żydowską i językami, którymi posługiwali się polscy Żydzi (zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach są bezpłatne).
Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 r. w Warszawie. W latach 2014-2016 odwiedzi on 47 miejscowości w całej Polsce. Do końca 2014 roku natomiast zaprezentowany zostanie w 21 miejscowościach w województwach: lubelskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i warmińsko-mazurskim. „Muzeum na kółkach” będzie odwiedzać przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców (m.in. Brzeziny, Krosno, Kock, Gniewkowo, Supraśl) oraz wybrane festiwale kulturalne (m.in. w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Kazimierzu Dolnym). W każdym z tych miejsc wystawa zagości na trzy dni.
Z D J Ę C I A
F I L M Y