W olsztyńskim Starym Ratuszu po raz szósty spotkali się wydawcy książek z Warmii i Mazur. Wydarzenie pod nazwą „MojeTwojeNasze”, promujące regionalnych wydawców i wydawane przez nich książki, tradycyjnie zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. W tym roku po raz pierwszy partnerem przeglądu współorganizatorem i wspierającym wydarzenie finansowo była Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
- Odwiedzający dzisiaj (19.09 - red.)
Stary Ratusz mogą zobaczyć wydawnictwa, które pokazały się w naszym regionie w ostatnich dwóch latach - mówi Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor WBP w Olsztynie.
- Wydawcy działający na Warmii i Mazurach pokazują co nowego wyprodukowali, chwalą się starszymi produktami, które cieszyły się dużą popularnością, wreszcie mogą spotkać się ze sobą. My z kolei możemy zorganizować warsztaty dla bibliotekarzy, dla osób zainteresowanych książką. Dzisiaj m.in. proponujemy zajęcia o starodrukach i o znajdujących się w Niemczech wydawnictwach, które dotyczą Prus Wschodnich.W foyer Starego Ratusza można było zobaczyć m.in. wydawnictwa Muzeum Warmii i Mazur, Biura Wystaw Artystycznych, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Centrum Polsko-Francuskiego, Wydawnictwa UWM, Stowarzyszenia Literatów Polskich, Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie, Wydawnictwa Borussia, Wydawnictwa Uczelnianego WSiE TWP w Olsztynie, ale również prywatnych wydawców, takich jak Książnica Polska, Wydawnictwo Baśniowe z Elbląga, Wydawnictwo Littera, Wydawnictwo QMK, czy Oficyna z bliska z Gołdapi.
Olsztyński przegląd to przede wszystkim promocja regionalnych wydawnictw, a takie wsparcie lokalnych wydawnictw jest potrzebne, bo „produkujące” zaledwie około 2% książek w skali kraju małe, lokalne wydawnictwa nie są w stanie konkurować w potentatami księgarskimi na rynku. Przegląd to też swoiste targi regionalnej książki.
- Oczywiście przy okazji naszego przeglądu wydawcy załatwiają interesy. Tutaj sprzedaje się książki - potwierdza dyrektor Marcinkiewicz.
Tegoroczna prezentacja wydawnictw w Starym Ratuszu miała wyjątkowo bogatą obudowę. Oprócz wspomnianych wcześniej warsztatów dla miłośników książek, były akcje artystyczne, ale także propozycje zabaw dla dzieci i dorosłych. Można więc było np. spróbować odbić pieczęć lakową, tłoczyć złocenia, kaligrafować szwabachą, albo przymierzyć się do stworzenia komiksu z obiektami zaprojektowanymi przez słynnego olsztynianina Ericha Mendelsohna.
Olsztyńscy artyści w czasie przeglądu tworzyli nietypową książkę-obiekt na drewnianych klockach. Nie sposób nie wspomnieć o możliwości spotkania z Edwardem Cyfusem - regionalistą, autorem książek o Warmii, oraz Anną Rok - ilustratorką książek - którzy wspólnie stworzyli „Elementarz gwary warmińskiej”. Ważny, szczególnie dla fachowców z branży wydawniczo-księgarskiej był warsztat „Dziedzictwo kulturowe w pracy bibliografa”, podczas którego doświadczenia niemieckich bibliotek w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego przybliżył Bernhard Kwoka, bibliotekarz z Herne.
Tradycyjnie już podczas przeglądu „MojeTwojeNasze” rozstrzygnięto konkurs „Ars Libris” na najlepszą książkę Przeglądu Wydawnictw Regionalnych 2014. W konkursie publiczności, w którym głosowano za pośrednictwem Internetu, zwyciężył Wojciech Kujawski i jego wydawnictwo QMK. Internauci uznali bowiem, że najlepszą książką przeglądu był wydany przez Wojciecha Kujawskiego „Łyna - Guber: Ilustrowany Przewodnik po Dawnej Warmii”. Wojciech Kujawski i jego przewodnik zajął też drugie miejsce w konkursie, o wynikach którego zdecydowali sami wystawcy uczestniczący w piątkowym przeglądzie. Główna nagroda w konkursie „Ars Libris” przypadła Wydawnictwu Borussia za album „Warmińskie kapliczki”, którego autorami są Stanisław Kuprianiuk i Iwona Liżewska. Nagrodę w postaci statuetki i wykonanego przez Adama Kuryłowicza ekslibrisu wręczyła przedstawicielowi Wydawnictwa Borussia Gabriela Konarzewska, dyrektor Biura Kultury Urzędu Miasta Olsztyna.
Następny Przegląd Wydawnictw Regionalnych odbędzie się za dwa lata, w 2016 roku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :