Nietypowe wydarzenie zainicjowane przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie odbyło się dziś (18.09) w podolsztyńskiej miejscowości Szczęsne. Mieszkanki tej miejscowości, wspierane m.in. przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie, aktorkę Teatru Jaracza Irenę Telesz i wicemarszałka województwa Jarosława Słomę, promowały odblaski, jako obowiązkowy element wyposażenia każdego mieszkańca Warmii i Mazur - nie tylko dający większe gwarancje bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach, ale także pozwalający uniknąć konfliktu z obowiązującymi od niedawna nowymi przepisami z zakresu ruchu drogowego.
Październik, to tradycyjnie czas, kiedy na drogach całego kraju, w tym również na Warmii i Mazurach, dochodzi do zwiększenia liczby wypadków z udziałem pieszych. To pierwszy i podstawowy powód, dla którego policjanci zachęcili swoich partnerów do wzięcia udziału w akcji promującej noszenie przez pieszych elementów odblaskowych. Posiadanie odblasków daje bowiem szansę zmniejszenia liczby wypadków z udziałem pieszych. Drugi powód, to wprowadzone 31 sierpnia tego roku nowe przepisy zobowiązujące pieszych korzystających z dróg poza terenami zabudowanymi do noszenia elementów odblaskowych.
W promocji odblasków, przede wszystkim wśród dojrzałych mieszkańców regionu, policjantom pomógł Samorząd Województwa, który przeznaczył pieniądze na wyprodukowanie praktycznych toreb na zakupy z elementami odblaskowymi. Do akcji promującej noszenie odblasków przyłączyły się także gospodynie ze Szczęsnego tworzące zespół wokalno-taneczny „Szczęściary”, które na potrzeby akcji napisały i nagrały „Odblaskową piosenkę”. Ambasadorkami akcji promocyjnej zgodziły się zostać m.in.: Irena Telesz - aktorka Teatru Jaracza w Olsztynie, Danuta Krzywosz - prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie i Marianna Kunikowska, prezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”.
- Zastanawialiśmy się jak dotrzeć do świadomości dorosłych i starszych mieszkańców naszego regionu - mówi mł. insp. Robert Zalewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.
- Z dziećmi jest o tyle inaczej, że chłoną wiedzę i są wdzięcznym odbiorcą, dlatego łatwiej jest ich przekonać do noszenia odblasków. Z seniorami jest zupełnie inaczej - starsi ludzie mają swoje przyzwyczajenia, ponadto - nie wiedzieć czemu - myślą, że nic złego nie może się im stać na drodze. To bardzo mylne przeświadczenie i często powoduje tragedię. Pomyśleliśmy więc, by dać ludziom taki produkt, którego będą używali nie tylko ze względu na odblask, a na jego funkcjonalne przeznaczenie.
Policjanci wymyślili, że takim produktem może być ekologiczna torba na zakupy z naszytym materiałem odblaskowym. Zabierając taką torbę na zakupy, jej posiadacz niejako „przy okazji” zapewnia sobie bezpieczeństwo.
- Zdajemy sobie sprawę, że nowe przepisy nie od razu dotrą do świadomości użytkowników dróg i zostaną przez nich zaakceptowane - dodaje naczelnik Zalewski.
- Zanim to nastąpi, naszą rolą jest przypominać, uświadamiać i promować modę na bezpieczeństwo, szczególnie pieszych.Promocja odblaskowej torby z mówiącym wszystko hasłem „Zabłyśnij”, zaprojektowanej przez mł. asp. Martę Kacprzyńską z WRD KWP w Olsztynie, odbyła się właśnie podczas imprezy w Szczęsnym.
- Chcieliśmy zorganizować to spotkanie właśnie tu, gdzie seniorzy żyją na co dzień, spotykają się, tworzą - mówi nadinsp. Józef Gdański, komendant wojewódzki Policji w Olsztynie.
- To ich naturalne miejsce. Poza tym ta nietypowa forma, pomoc wspaniałych seniorek na pewno pozwoli dotrzeć do świadomości innych osób starszych.Jak w Szczęsnym promowano odblaskowe torby, a szerzej - noszenie elementów odblaskowych przez osoby dojrzałe - będzie można zobaczyć na filmie wideo, który udostępnimy niezwłocznie po jego opracowaniu. Dodamy tylko, że zabawa była przednia! Było i coś dla ciała, i dla ducha. I każdy uczestnik imprezy otrzymał odblaskową torbę.
Z D J Ę C I A
F I L M Y