„Przyznając się do polskości...” - nową wystawę prezentuje Muzeum Warmii i Mazur
Na wystawie zrekonstruowano klasę z przedmiotowego okresu | Więcej zdjęć »
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprezentowało dzisiaj (16.09) olsztynianom nową wystawę - „Przyznając się do polskości. Szkoły polskie na Warmii i Mazurach (1929 - 1939)”. Jej wernisaż odbył się w Domu „Gazety Olsztyńskiej”.
Ekspozycja została przygotowana specjalnie dla uczczenia 85. rocznicy powstania szkolnictwa polskiego na Warmii i Mazurach. Jej autorką jest Małgorzata Strzyżewska, kierownik muzeum w Domu „Gazety Olsztyńskiej”, która przygotowała ją we współpracy z Danutą Syrwid (koncepcja i opracowanie zadań edukacyjnych zawartych w folderze towarzyszącym wystawie) i Martą Wójcicką-Schulz (opracowanie graficzne folderu i materiałów informujących o wystawie). Można na niej zobaczyć nie tylko eksponaty ze zbiorów MWiM (m.in. fotografie i książki), ale także skorzystać z multimedialnych prezentacji.
Trochę historii, bez znajomości której ekspozycja dla odbiorcy nie byłaby całością:
U schyłku 1928 roku rząd pruski przyjął „Ordynację dotyczącą uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej”, która zezwalała na zakładanie i prowadzenie prywatnych szkół z polskim językiem wykładowym. Na jej mocy w latach 1929–1939 powstało szesnaście szkół - piętnaście na Warmii i jedna na Mazurach. Były to małe placówki o niewielkiej liczbie uczniów, zatrudniające po jednym nauczycielu.
R E K L A M A
Ogółem nauczaniem w języku polskim objętych było około 600 dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Pochodziły one z trzydziestu czterech wsi i dwóch miast warmińskich - Barczewa i Olsztyna. Do szkół tych uczęszczały głównie dzieci z rodzin rolników oraz robotników leśnych, rolnych i przemysłowych, a w Olsztynie również z rodzin inteligenckich związanych z ruchem polskim.
Liczba uczniów w szkołach często ulegała zmianom. Powodem tego były głównie naciski władz niemieckich: rodziców posyłających dzieci do polskiej szkoły m.in. zwalniano z pracy, pozbawiano zasiłków dla rodzin wielodzietnych, wykluczano z korzystania z pomocy zimowej. Zarówno władze, jak i nacjonalistyczne organizacje niemieckie robiły wszystko, aby doprowadzić do likwidacji polskich placówek.
Poważnym problemem szkół polskich był również brak miejscowej kadry pedagogicznej. Istniała konieczność sprowadzania nauczycieli z Polski, na co potrzebne było specjalne zezwolenie władz, które w każdej chwili mogły je cofnąć i pozbawić nauczyciela prawa pobytu na obszarze Prus Wschodnich. W ciągu dziesięciu lat istnienia szkół przewinęło się przez nie aż trzydziestu dziewięciu pedagogów. Nauczycielom stawiano wysokie wymagania zawodowe i moralne. Musieli odznaczać się samodzielnością w pracy, zdolnościami organizatorskimi i umiejętnością nawiązywania kontaktów społecznych.
W szkołach polskich obowiązywał niemiecki program nauczania o ograniczonym zakresie wiedzy dotyczącej geografii i historii Polski. Znaczną trudnością w pracy dydaktycznej był brak podręczników, a ich sprowadzeniu z Polski władze pruskie kategorycznie się sprzeciwiały.
W pracy wychowawczej nauczycielom pomagały, rekrutujące się spośród polskiej ludności rodzimej, przedszkolanki. Przedszkola, zwane ochronkami, powstały w niemal wszystkich miejscowościach, w których polskie szkoły były planowane, albo już funkcjonowały. Przedszkolanki przyczyniły się między innymi do powstania na Warmii polskiego harcerstwa, które cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.
Szkoły polskie oddziaływały również na dorosłych. We wsiach, w których funkcjonowały, zazwyczaj powstawały także biblioteki, świetlice, zespoły artystyczne. Urządzano prelekcje o tematyce wychowawczej, spotkania, zabawy, rozgrywki sportowe, festyny, wieczornice związane z rocznicami historycznymi i narodowymi Polski. Wspólnie słuchano polskiego radia, oglądano filmy oświatowe, czytano polskie książki i prasę.
We wrześniu 1939 roku szkoły polskie zostały zlikwidowane, a ich uczniowie trafili do szkół niemieckich. Nauczyciele zostali aresztowani i osadzeni w więzieniach bądź obozach koncentracyjnych. Pomimo krótkiego czasu funkcjonowania szkoły polskie odegrały ważną rolę w kształtowaniu, jak również podtrzymywaniu polskiej tożsamości oraz świadomości narodowej Warmiaków i Mazurów.
Ekspozycję będzie można oglądać przez najbliższy rok.
Wystawa odbywa się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Projekt dofinansowany ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2014”. Wystawa zrealizowana przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Olsztyna z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Partnerem ekspozycji jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie.