Zbliża się trzecia edycja zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego akcji „Narodowe Czytanie”. Już w sobotę (6.09) w wielu miejscach w Polsce czytane będą fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Akcja nie ominie Olsztyna. Zaplanowane na trzy godziny czytanie „Potopu” rozpocznie się o godz. 13.00 na scenie przy fontannie w Parku Centralnym.
Przypomnijmy, że Narodowe Czytanie zaczęło się dwa lata temu od lektury „Pana Tadeusza”. W ubiegłym roku były to dzieła Aleksandra Fredy. W Olsztynie czytano „Zemstę”. Obie olsztyńskie akcje odbyły się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. W tym roku olsztyńska sceneria Narodowego Czytania będzie już inna, a sama akcja będzie jakby naturalnym przedłużeniem cyklu letnich imprez kulturalnych w Parku Centralnym.
»
Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę” - napisał prezydent w liście do rodaków, zachęcającym do wspólnego czytania „Trylogii”.
W Olsztynie „Potop” czytać będą aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, Teatru im. Stefana Jaracza oraz studenci Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Wydarzenie poprowadzą Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz z kabaretu „Czyści Jak Łza”.
Czytaniu towarzyszyć będą konkursy i quizy wiedzy z nagrodami, animacje, warsztaty dla dzieci i dorosłych, „Szlacheckie scrabble”, prezentacja strojów szlacheckich oraz uzbrojenia siedemnastowiecznego wraz ze zbroją husarską, monidło, przedstawiające postacie z „Trylogii” umożliwiające zrobienie fotografii, a także w - „czytelni pod chmurką” - prezentacje najbardziej interesujących wydań dzieł Henryka Sienkiewicza oraz książki poświęcone życiu i twórczości pisarza.
Wydarzenie uświetni wydana specjalnie na ten dzień satyryczna jednodniówka „Słowem usieczem”, w której redaktorzy odkryją całą prawdę o życiu Sienkiewicza i jego bohaterów.
Olsztyńską odsłonę „Narodowego Czytania” organizuje Prezydent Olsztyna.
UWAGA: W razie niepogody akcja przeniesiona zostanie do sali zrewitalizowanego Tartaku Raphaelsohnów przy ul. Knosały 3B.