Podczas dzisiejszej (27.08) konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie przedstawiono stan przygotowań do drugiej edycji międzynarodowych zawodów Warmia Mazury Senior Games 2014. Od czwartku (28.08) w siedmiu miastach Warmii i Mazur dojrzali sportowcy rywalizować będą w 14. dyscyplinach. Wystartują wspólnie zarówno amatorzy, jak i byli profesjonaliści, z mistrzem olimpijskim Jackiem Wszołą na czele.
Z mediami spotkali się m.in. Anna Wasilewska z zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, uczestnik zawodów piłkarskich WMSG Tomasz Sokołowski oraz ambasador zawodów Jacek Wszoła.
Jedynym kryterium startu w Warmia Mazury Senior Games jest wiek - ukończone 45, a w grach zespołowych 40 lat. Turniej, organizowany przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, odbędzie się po raz drugi, a wezmą w nim udział nie tylko reprezentanci Polski, ale i 17. innych krajów, m.in. USA, Kanady, Turcji, Indonezji i Luksemburga.
Pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku, a już teraz wiadomo, że tegoroczne zawody będą okazalsze pod każdym względem. Głównie za sprawą liczby zgłoszeń do turnieju, bowiem chętnych do udziału w zawodach w tym roku jest o prawie 300 więcej niż w pierwszej edycji. Ze względu na ciągle napływające zgłoszenia przedłużono nawet termin rejestracji do zawodów.
- Współpraca z burmistrzami miast-gospodarzy zawodów to czysta przyjemność. Sami występują z inicjatywą organizacji zawodów u siebie - przyznała na konferencji Anna Wasilewska.
- Bardzo nas cieszy udział sportowców spoza Europy, a także zgłoszenia osób w sile wieku. Do tej pory mamy już ponad 250. uczestników powyżej 60. roku życia i 35. powyżej 75. Łącznie zgłosiło się już ponad 1000 sportowców - dodała Wasilewska.
Podobnie jak w 2012 roku rozgrywkom WMSG patronuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, które dodatkowo współfinansuje projekt. Ministerstwo od dawna aktywnie włącza się w propagowanie aktywności fizycznej, począwszy od najmłodszych po najstarszych.
- Turniej idealnie wpisuje się w cele resortu sportu. Popularyzacja aktywności ruchowej osób starszych to jedno z naszych głównych celów. Tylko 4% seniorów jest aktywna sportowo, a ponad 50% osób powyżej 80. roku życia jest niesprawna ruchowo. Imprezy takiej jak Warmia Mazury Senior Games pozwolą tam to zmienić – powiedział Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki.
Organizatorzy WMSG ponownie mogli liczyć też na wsparcie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
- Ruch olimpijski rozszerza się i być może niebawem doczekamy się igrzysk seniorów organizowanych przez MKOl. Warmia Mazury Senior Games poczyniły już spory krok w tym kierunku - przyznał Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Zawody WMSG od początku wspiera także Jacek Wszoła - mistrz olimpijski w skoku wzwyż z Montrealu (1976), który został ambasadorem imprezy. Wszoła stara się brać udział we wszystkich imprezach, które mogą przyczynić się do wzrostu aktywności fizycznej i to nie tylko wśród ludzi starszych, ale też młodzieży.
- Już jutro wystartuję w Lidzbarku Warmińskim w pchnięciu kulą. W moim wieku łatwiej „zrobić masę” niż utrzymać szybkość - zdradził mistrz olimpijski.
W projekt Warmia Mazury Senior Games zaangażował się również reprezentant Polski w piłce nożnej - Tomasz Sokołowski, który związany jest z regionem warmińsko-mazurskim.
- Nie mogę się już doczekać startu w Ostródzie. Fajne w tej imprezie jest to, że nie ma podziału na zawodowców i amatorów i można zagrać w jednej drużynie ze swoim sportowym idolem - powiedział były piłkarz Stomilu Olsztyn i Legii Warszawa.
Jednym ze sponsorów tegorocznej edycji jest firma Promedica24, która wspiera osoby starsze i stara się wpłynąć na społeczne spojrzenie na seniorów.
- W Wielkiej Brytanii, gdzie także działa nasza firma, obserwujemy jak pozytywny wpływ na starszych ludzi ma aktywność fizyczna. Dlatego chętnie zaangażowaliśmy się w warmińsko-mazurskie zawody seniorów - przyznała Marta Ziobro, z Promedica24.
Warmia Mazury Senior Games oprócz szeroko pojętej promocji sportu i aktywnego stylu życia wśród seniorów ma także na celu promocję Warmii i Mazur oraz Polski jako interesującego i pożądanego miejsca destynacji turystycznych oraz inwestycji gospodarczych, a także wspieranie promocyjne wizerunków miast - Partnerów Projektu tj. Olsztyna, Iławy, Lidzbarka Warmińskiego, Ostródy, Nidzicy, Pasłęka i Ornety.
Dyscypliny sportowe oraz miasta, w których odbędą się zawody:
» siatkówka halowa, pływanie, brydż sportowy, skoki spadochronowe do celu - Olsztyn,
» tenis ziemny, żeglarstwo, siatkówka plażowa - Iława,
» piłka nożna, kajakarstwo - Ostróda,
» lekkoatletyka, tenis stołowy - Lidzbark Warmiński,
» badminton - Orneta,
» golf - Pasłęk,
» podnoszenie ciężarów - Nidzica.
Dyscypliny rekreacyjne:
» maraton pływacki - Lidzbark Warmiński,
» łucznictwo - Orneta,
» kolarstwo „Merida Mazovia MTB Marathon” - Olsztyn,
» turniej siatkówki plażowej - Nidzica
******
Warmia Mazury Senior Games 2012W pierwszej edycji Warmia Mazury Senior Games, która odbyła się we wrześniu 2012 roku, wystartowało łącznie blisko 1,5 tys. zawodników z 14 krajów. Reprezentanci Estonii, Holandii, Rosji, Niemiec, Litwy, Belgii, Kanady, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Ukrainy, Danii, Hiszpanii i Polski rywalizowali w 11 dyscyplinach sportowych i 3 rekreacyjnych. Siedmiodniowe zawody okazały się wielkim sukcesem organizacyjnym i cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Prezydent RP Bronisław Komorowski, a w skład Komitetu Honorowego zawodów wchodzili Ministrowie Sportu i Turystyki, Zdrowia, Pracy i Polityki Społecznej oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Historia zmagań seniorówHistoria zawodów dla seniorów rozpoczęła się w 1985 roku w St. Louis w Stanach Zjednoczonych, kiedy powstała Narodowa Organizacja Seniorów Olimpijczyków (National Senior Olympics Organization) i wspólnie z innymi organizatorami zawodów dla seniorów z 33 stanów USA zorganizowała w 1987 roku pierwsze Narodowe Zawody Seniorów Olimpijczyków. Zawody zakończyły się wielkim sukcesem - wzięło w nich udział ponad 2,5 tys. sportowców. W 1990 roku organizatorzy zmienili nazwę na Narodową Organizację Sportową Seniorów (U.S. National Senior Sports Organization). W Europie pierwsze zawody seniorskie odbyły się w 2009 roku w holenderskiej prowincji Zeeland. Zawodnicy rywalizowali wówczas w 17 dyscyplinach sportowych oraz 7 rekreacyjnych. W zawodach uczestniczyło ponad dwa tysiące sportowców - seniorów z 32 krajów.
Z D J Ę C I A