Dzięki unijnemu Funduszowi Granic Zewnętrznych Polowa Baza Szkoleń Minersko-Pirotechnicznych w Centrum Szklenia Straży Granicznej w Kętrzynie wzbogaciła się o sprzęt specjalistyczny wart ponad 2 miliony złotych.
Fundusz Granic Zewnętrznych przekazał do Centrum Szkolenia SG m.in. roboty pirotechniczne, przenośny rentgen, kombinezony, aktywne ochraniacze słuchu, zestawy lin i haków, zapalarki, wyrzutniki pirotechniczne, a także umundurowanie specjalistyczne dla kadry. Ponadto, w ramach tego samego projektu trzech funkcjonariuszy Straży Granicznej uczestniczyło w szkoleniu prowadzonym przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i zdobyło uprawnienia do prowadzenia prac z zakresu oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych. Wartość całości zakupów i usług wyniosła dotychczas 2.151.996 złotych. Głównym wnioskodawcą projektu był Komendant Główny Straży Granicznej, natomiast Centrum Szkolenia występowało jako jednostka realizująca, obsługiwana w zakresie logistyczno-finansowym przez Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej.
Realizacja tego projektu bez wątpienia wpłynie na zwiększenie efektywności szkolenia i profesjonalne przygotowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej do realizacji zadań służbowych, a przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej. Od pierwszych dni jest bowiem wykorzystywany do szkoleń realizowanych w Centrum w tzw. polowej bazie szkleń minersko-pirotechnicznych funkcjonującej w Kętrzynie od ponad trzech lat. Jest to jedyny w Straży Granicznej obiekt przeznaczony do realizacji szkoleń z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, a Centrum - jako jedyny ośrodek szkolenia Straży Granicznej posiada uprawnienia do prowadzenia szkoleń i kursów z tego zakresu.
W bieżącym roku w Centrum Szkolenia Straży Granicznej prowadzonych jest sześć szkoleń z zakresu minersko-pirotechnicznego, w wyniku których przeszkolonych zostanie blisko 100 osób, w tym również funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i Biura Ochrony Rządu. W ubiegłym roku przeszkolono 102 osoby, oprócz funkcjonariuszy SG również przedstawicieli Wojska Polskiego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Żandarmerii Wojskowej i Biura Ochrony Rządu.
Baza minersko-pirotechnicznych zlokalizowana jest na terenie byłej strzelnicy odkrytej w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie, która w 2012 r. została zmodernizowana i dostosowana do wymagań stawianych przy prowadzeniu prac z materiałami wybuchowymi. W trakcie szkolenia słuchacze nabywają wiedzę i doskonalą umiejętności między innymi z zakresu rozpoznawania materiałów wybuchowych i środków inicjujących wybuch, przeszukania terenu i obiektów, organizowania i prowadzenia ewakuacji osób, a także wykorzystania środków zabezpieczenia indywidualnego i sprzętu technicznego do prowadzenia rozpoznania.
Z D J Ę C I A