Zniknęła część ogrodzenia zasłaniającego wykopalisko pod Wysoką Bramą. Usunięto też zadaszenie przykrywające odkopany przez archeologów w 2012 roku relikt, tzw. rondelę. Bez większych problemów można więc zobaczyć, jak wyglądały średniowieczne fortyfikacje Olsztyna.
- Relikt odsłaniamy na czas wakacji - poinformowała nas wiceprezydent Olsztyna Halina Zaborowska-Boruch.
- Równolegle pracujemy nad warunkami konkursu na uczytelnienie wszystkich fragmentów dawnych fortyfikacji Olsztyna, jakie zostały odnalezione w ostatnich latach. Przypomnijmy, że fragmenty murów obronnych Olsztyna ujawniono też na terenie plant przy ul. Pieniężnego, a także w kilku miejscach na terenie Parku Podzamcze. Trzy ostatnie relikty ujawniono podczas trwających właśnie prac rewitalizacyjnych drugiej części Parku Podzamcze. Konsekwencją odkryć było wstrzymanie prac przy budowie parku i zarządzenie dalszych prac archeologicznych. Nie pozostanie to bez wpływu na termin oddania do użytku części parku pomiędzy ulicą Nowowiejskiego a Mostem Jana. Rewitalizacja tej części parku miała być zakończona 30 lipca br.
- Z jednej strony te relikty przeszkadzają nam w realizacji inwestycji, ale trzeba też powiedzieć, że gdyby nie ta inwestycja, to nigdy byśmy w tym parku nie zrobili badań archeologicznych - powiedziała wiceprezydent Zaborowska Boruch.
- A przez setki lat nikt w Parku Podzamcze badań archeologicznych nie prowadził. Siało się trawę i wykonywało prace mało inwazyjne. Teraz jest okazja na pogłębienie wiedzy o historii i urbanizacji dawnego Olsztyna. Po wyeksponowaniu odnalezionych reliktów, na pewno staną się one turystyczną atrakcją Olsztyna.
Konkurs na koncepcję uczytelnienia (ekspozycję) wykopalisk archeologicznych ma zostać ogłoszony po tegorocznych wakacjach.
Z D J Ę C I A