Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie chce, aby organizatorzy Olsztyńskiego Lata Artystycznego wykorzystali skandal obyczajowy w olsztyńskim ratuszu do promocji Olsztyna. Dlatego skierowali do Marka Marcinkowskiego, dyrektora olsztyńskiego MOK pismo z apelem o zaproszenie do udziału w OLA zespołu Atrakcyjny Kazimierz z piosenką pt. „Gwałcą”.
-
Skandal obyczajowy z udziałem Czesława Jerzego Małkowskiego - Prezydenta Olsztyna wstrząsnął nie tylko lokalną społecznością, ale odbił się szerokim echem w całym kraju - napisali młodzi członkowie PiS w liście do dyrektora Marcinkowskiego. -
Powstała sytuacja nie tylko nie przynosi chluby naszemu miastu, lecz przede wszystkim stała się pretekstem do drwin i cynizmu z mieszkańców oraz władzy w naszym mieście.Zdaniem autorów listu, skandal, który od kilku tygodni jest przedmiotem dyskusji niemal wszystkich olsztynian, idealnie wpisuje się w tekst piosenki „Gwałcą”. Piosenkę na początku lat 90. napisał i wykonywał zespół Atrakcyjny Kazimierz, założony przez toruńskiego muzyka Jacka Bryndala. Piosenka w sposób humorystyczny i zarazem wiernie oddaje sytuację w olsztyńskim ratuszu, opowiada o bohaterze, który dokonuje gwałtu na mieszkańcach małej miejscowości.
-
Jednocześnie podkreślamy, że występ wspomnianego zespołu będzie doskonałym elementem w strategii promocji miasta, które poprzez ostatnie wydarzenia jest kojarzone tylko i wyłącznie poprzez dzieło zawieszonego prezydenta miasta - stwierdzają autorzy listu. -
Zespół Atrakcyjny Kazimierz ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień - argumentują dalej w liście młodzi członkowie PiS.
- W 1993 zespół (m.in. z Kayah, Wojciechem Waglewskim i Jose Torresem w składzie) zdobył I nagrodę na KFPP w Opolu za piosenkę „Otyłość”. Piosenka „Jako mąż i nie mąż” zdobyła wyróżnienie w styczniowej edycji Muzycznej Jedynki w 1994 roku. Tego roku ukazał się także film muzyczny „Wesele Atrakcyjnego Kazimierza” zawierający fragmenty największych hitów zespołu.
Zapytaliśmy Łukasza Sadlaka, jednego z autorów listu do dyrektora MOK, o cel tego przedsięwzięcia.
-
Cele są dwa. Po pierwsze chcemy, żeby program Olsztyńskiego Lata Artystycznego był wzbogacony - odpowiedział. -
W mojej ocenie i w ocenie moich znajomych, program kulturalny Olsztyńskiego Lata Artystycznego nie jest programem, który podoba się młodym ludziom. Po drugie, wprowadzenie zespołu Atrakcyjny Kazimierz do programu OLA mogłoby być sprawdzianem dla władz naszego miasta, czy potrafią się śmiać z tego, co dotyczy ich pracy i co w ostatnich tygodniach zdarzyło się w Olsztynie. Teraz, jeżeli ktoś spoza Olsztyna mówi o naszym mieście, to na język cisną mu się tylko hasła związane z aferą obyczajową, a można też o tym mówić w sposób humorystyczny. Tekst jednej z piosenek doskonale oddaje to, co się stało w Olsztynie.
Naszym zdaniem, pomysł jest co najmniej kontrowersyjny. Innego zdania był Łukasz Sadlak. -
Nie chodzi nam o drwinę, czy cynizm. Jeżeli pojawią się takie zarzuty, to będą one wynikiem złej oceny naszej inicjatywy - powiedział.