Wystawę dorobku twórczego Grażyny Młynarczyk otwarto w „Pojezierzu”
Przekaznie pamiątkowego zdjęcia na ręce rodziny artystki | Więcej zdjęć »
W Galerii Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Olsztynie otwarto wczoraj (5.07) wystawę ukazującą dorobek twórczy Grażyny Młynarczyk - twórczyni tkanin artystycznych, związanej z Zespołem Tkactwa Artystycznego, działającego przy Spółdzielczym Domu Kultury „Akces”, i aktorki dywickiego teatru „Mimo wszystko”. Ekspozycja została przygotowana z inicjatywy zespołu i teatru, aby spełnić marzenie artystki oraz wspólnie z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi powspominać zmarłą w marcu tego roku panią Grażynę.
Elżbieta Fabisiak, animatorka kultury, o bohaterce wieczoru:
(...) Osoba nam bliska, entuzjastka życia, pełna pomysłów, empatii do otaczającego świata, miłośniczka sztuki, uroczy i szlachetny człowiek, pogodna, życzliwa ludziom. Po odejściu na wcześniejszą emeryturę odkryła w sobie dwie pasje: tkactwo i teatr. I to artystyczne kreowanie świata zaczęło wypełniać Jej każdą chwilę wolnego czasu. Cieszyła się życiem poukładanym i szczęśliwym: troje pięknie wychowanych i wykształconych dzieci, wnuki, urocza posiadłość na skraju lasu, wśród łąk, którą stworzyła razem z mężem Krzysztofem. Stworzyła swój mały ziemski raj. Trudno o Niej pisać BYŁA. Ona stale jest w różnych kontekstach wspomnień: spotkań w pracowni tkackiej, w teatrze, w rozmowach, na zdjęciach. Grażynie jesteśmy wdzięczni za każde spotkanie, za każdą wspólnie przeżytą chwilę, za drożdżówki podczas prób teatralnych i za to, że pozostawiła kilkanaście pięknych gobelinów, że zagrała w naszym teatrze role, które na zawsze zapamiętamy.(...)
Świat marzeń i emocji, jaki pokazała w swoich tkaninach powstawał pod okiem olsztyńskiej mistrzyni tkactwa artystycznego Marii Grabskiej-Rubik. Grażynę inspirowała otaczająca przyroda, architektura, koty. Artystyczne wizje afirmujące życie widać w pastelowej kolorystyce, prowadzeniu nitek i harmonii rytmów komponujących przestrzeń tkanin. Jako autorka stała się rozpoznawalna, z czasem doskonaliła swój warsztat i tkaniny były coraz piękniejsze. Zaczęły wędrować po wystawach: w Olsztynie, w regionie, a w Polsce były pokazywane na Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy. Przyszły nagrody i wyróżnienia. To Jej pomysłem był wspólnie wykonany gobelin na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przedstawia olsztyński zamek, katedrę i nowy ratusz. Gobelin trafił do Prezydenta Miasta. Specjalnie wypożyczyliśmy go na przygotowywaną wystawę. Kilku gobelinów Grażyna Młynarczyk nie dokończyła.(...)
R E K L A M A
Do Teatru MIMO WSZYSTKO Grażyna przyszła na premierę spektaklu „Celineczka”. Była to bajka dla dorosłych wg. Ch. Andersena. Natychmiast połknęła bakcyla teatru, a my zachwyceni Jej zapałem i pozytywną energią powierzyliśmy Jej rolę sekretarki komisarza w sztuce pt. „Nim zapieje trzeci kur” wg. W. Szukszyna. Grażyna zagrała brawurowo, zbudowała wyrazistą postać w wymiarze groteskowo-komicznym i była w tym wiarygodna. Podejmując się scenicznych wyzwań, nie obawiała się żadnych trudności. Za każdym wejściem na scenę coraz bardziej utożsamiała się z odgrywaną postacią, szukała aktorskich środków wyrazu by kolejny raz czymś nas i widzów zaskoczyć. W kolejnej sztuce „czyli chichot PRL-u” zagrała jedną z głównych ról. Kolejny sukces, doświadczenie i satysfakcja z oceny publiczności. Nasz Teatr występował nie tylko w Dywitach. Byliśmy oklaskiwani m.in. w Olsztynie, Lidzbarku Warmiński, Gietrzwałdzie, Płośnicy, Klebarku, Olsztynku. Często graliśmy na cele charytatywne, by pomóc potrzebującym. Nasza teatralna przygoda z Grażynką trwała zaledwie kilka lat, ale przeżyliśmy w tym czasie wiele niezapomnianych chwil, cementujących nasz zespół. Specjalnie dla Niej pisaliśmy nową rolę, w nowej sztuce. Mieliśmy nadzieję, że zagra, MIMO WSZYSTKO. Niestety, pożegnaliśmy Ją 23 marca tego roku: „Droga Grażynko! Grałaś w naszym teatrze wiele ról. Teraz zagrałeś tę najważniejszą, bez prób i widowni. Mimo wszystko, bo tak nazwaliśmy nasz teatr, jesteśmy z Tobą. Wiemy, że Ty jesteś z nami, chociaż za kulisami życia. Teraz graj dla Pana na niebieskiej scenie”.
Na otwartej wczoraj ekspozycji, którą będzie można oglądać do 5 sierpnia bieżącego roku, zaprezentowane zostało 14 tkanin powstałych na przestrzeni 4 lat, w tym „Drzewa” - praca niedokończona, oraz wybór zdjęć ze spotkań grupy tkackiej, w których uczestniczyła Grażyna Młynarczyk. Jedno z takich zdjęć, na którym artystka została uchwycona przy pracy nad tkaniną, koleżanki z zespołu tkackiego przekazały jej rodzinie.