Od ponad czterystu lat 13 czerwca jest w Barczewie szczególnym dniem związanym z uroczystością odpustową św. Antoniego Padewskiego. Od czasu, kiedy kościół św. Andrzeja Apostoła został odnowiony przez biskupa warmińskiego, kardynała Andrzeja Batorego i dobudowano do niego boczną kaplicę św. Antoniego, do Barczewa zaczęły zdążać liczne rzesze wiernych.
Według źródeł historycznych pierwsze informacje o uroczystościach odpustowych ku czci św. Antoniego Padewskiego pochodzą z roku 1609. Obecny obraz pochodzący z 1867 roku, przedstawiający św. Antoniego z Dzieciątkiem, umieszczony jest w bocznej kaplicy franciszkańskiego kościoła.
„To właśnie z tym obrazem związany jest ogromny rozwój kultu św. Antoniego na Warmii. W dawnym Wartemborku, tyle się słyszało o cudownym obrazie w kaplicy św. Antoniego, że każdy chciał tam być” - napisał Wojciech Zenderowski we „Wiadomościach Barczewskie” w 2009 r.
Na odpust św. Antoniego przychodzili liczni wierni z Barczewa, a także pielgrzymi z bliższych i dalszych miejscowości na Warmii. Przybywały „łosiery” - w gwarze warmińskiej piesze pielgrzymki - by wyjednać u Boga dla swoich wiosek i miast przemożne wstawiennictwo św. Antoniego. U kresu wędrówki, starym zwyczajem, ofiarowali też do świątyni wota - świece, które zapłonęły przed obrazem świętego.
Różne były koleje losu antoniańskich łosierów przez wieki, jak też i wydarzenia w historii naszej Ojczyzny, Warmii i Barczewa, jednak kult św. Antoniego we franciszkańskim kościele ciągle był i jest żywy.
Po wieloletniej przerwie, w 2012 roku, do św. Antoniego znów zawitały łosiery z pobliskich wiosek. W tym roku Uroczystości Odpustowe odbędą się w sobotę 14 czerwca.
Zapraszamy do Barczewa! Zapraszamy do św. Antoniego! Przybywajcie! Pieszo, na rowerze, motocyklu, autokarem, samochodem, jak tylko kto może...
Z D J Ę C I A