Po bardzo dobrze przyjętych przez publiczność i krytykę majowych przedstawieniach, w poniedziałek (16.06) o godz. 19.00 Filharmonia Warmińsko-Mazurska wznawia wystawianie opery Engelberta Humperdincka „Jaś i Małgosia”. Przedstawiania odbędą się również 17 czerwca o godz. 10.00 i 18 czerwca o godz. 10.00.
Inscenizacja w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego pod kierownictwem muzycznym Piotra Sułkowskiego została zrealizowana siłami własnymi olsztyńskiej filharmonii, z udziałem utalentowanych polskich śpiewaków. Opera jest wykonywana w języku polskim w przekładzie Krystyny Chudowolskiej.
W operze oraz jej realizacji udział biorą:
» Piotr Sułkowski - kierownik muzyczny, dyrygent
» Włodzimierz Nurkowski - reżyser
» Anna Sekuła - scenograf
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
» Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (przygotowanie chóru: Benedykt Błoński)
» Barbara Gąsienica-Giewont (sopran) Jaś
» Katarzyna Sobek (sopran) Małgosia
» Aleksandra Opała -Wójcik (mezzosopran) Baba Jaga
» Małgorzata Ratajczak (mezzosopran) Matka
» Michał Kutnik (baryton) Ojciec
» Aleksandra Niedźwiedź (sopran) Wróżka Rosy
W przedstawieniu biorą także udział tancerze:
» Pracowni Tańca PRYZMAT - grupa twórcza Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie - ruch sceniczny: Katarzyna Grabińska
» Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Olsztynie, przygotowanie: Grażyna Kaznowska-Grygoruk
» Daniela Okuniewska - Teatr Tańca Test
» Sztewite Gang / Knockout Gang
Przedstawienie jest świetnie zaśpiewane (brawa dla Katarzyny Sobek w partii Małgosi) i zatańczone. Znakomita jest scenografia i kostiumu autorstwa Anny Sekuły. Dzięki niej przenosimy się do zamieszkałego przez przedziwne stwory lasu, do nieba pełnego aniołów, oglądamy złocistą Wróżkę Rosy - Ewa Mazgal „Gazeta Olsztyńska”
Najnowsza produkcja filharmonii - opera Jaś i Małgosia przyciąga tłumy widzów. Sukces Dziadka do orzechów sprawił, że coraz więcej mieszkańców interesuje się takimi widowiskami. Chociaż ich przygotowanie nie jest proste, wymaga wiele wysiłku i dużych nakładów finansowych, olsztynianie mogą spodziewać się, że raz w roku podobne przedsięwzięcia będą pojawiać się na scenie - Joanna Młodkowska „Gazeta Wyborcza”
Dedykujemy nasze dzieło dzieciom, ale nie znaczy to, że tylko do nich je kierujemy. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Dzieci głównie wsłuchują się w opowiadaną historię. Dorośli odnajdują w „Jasiu i Małgosi” również inne aspekty. Opera pobudza emocje widzów w każdym wieku (...) Jestem bardzo zadowolony i uważam, że to produkcja na najwyższym poziomie artystycznym. To zasługa wszystkich wykonawców, w tym także naszych młodych debiutujących solistów. Tytułowi Jaś i Małgosia bardzo spodobali się publiczności. I dorośli, i młodzi widzowie przyjęli operę z wielkim entuzjazmem - Piotr Sułkowski w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.
Jaś i Małgosia to baśń operowa dla dzieci i dorosłych w każdym wieku, najsłynniejsze dzieło Engelberta Humperdincka (1854-1921). A zaczęło się wszystko od domowego teatrzyku, na potrzeby którego Humperdinck skomponował muzykę do czterech dziecięcych rymowanek autorstwa swojej siostry, Adelheid Wette. Zabawa wkrótce rozrosła się o baśń braci Grimm, na wątkach, której Adelheid sporządziła libretto - i już w niedługim czasie operę Jaś i Małgosia wystawił teatr dworski w Weimarze, gdzie premierę 23 grudnia 1893 roku poprowadził sam Ryszard Strauss.
Z Weimaru rozpoczęła się wędrówka Jasia i Małgosi przez sceny całego świata by w maju i czerwcu 2014 roku „przywędrować” do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.
******
Spektakle Jasia i Małgosi w dniach: 16 czerwca, godz.19.00, 17 czerwca godz. 10.00 oraz 18 czerwca, godz. 10.00.
Ostatnie bilety do nabycia w kasie Filharmonii poniedziałek - piątek w godz. 10.00-18.00
Z D J Ę C I A