Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:07 24 listopada 2024 Imieniny: Emmy, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
d. | 2014-06-10 15:23 | Rozmiar tekstu: A A A

Twórczość Erwina Sówki od czwartku będzie można oglądać w BWA

Olsztyn24
Prace Erwina Sówki (fot. BWA - wszystkie) | Więcej zdjęć »

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza w najbliższy czwartek (12.06) do sali głównej BWA, gdzie o godzinie 18.00 otwarta zostanie wystawa retrospektywna Erwina Sówki - jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów nieprofesjonalnych.

„Sztukmistrz ze Śląska” to wystawa twórczości jednego z ważniejszych przedstawicieli fenomenu sztuki nieprofesjonalnej Śląska. Erwin Sówka - artysta opisywany w literaturze, bohater filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym dzieła Lecha Majewskiego „Angelus”.

Malarz, urodzony w 1936 roku w Giszowcu, od połowy lat 50. XX wieku związany był z kołem malarzy amatorów przy Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”, powszechnie znanym jako Grupa Janowska. Przez pryzmat swojej wyobraźni i talentu uznawany jest za następcę słynnego Teofila Ociepki, również kojarzonego z katowickim Janowem. Bardzo charakterystyczne i oryginalne malarstwo Sówki, inspirowane między innymi mitologią Wschodu, teozofią, ale także Biblią, bardzo często osadzone jest w realiach pejzażu śląskiego. Prace malarza znajdują się w zbiorach wielu polskich i zagranicznych muzeów oraz w zbiorach prywatnych na całym świecie.

Osiągnął światowy rozgłos. Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą m.in. we Francji, Włoszech, i Chorwacji, a odnaleźć je można w zbiorach m.in. Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych. Posiada biogram w Światowej Encyklopedii Sztuki Naiwnej. O jego twórczości powstało kilka filmów dokumentalnych (m.in. Sówka Erwin Adama Sikory z 2005), a Lech Majewski nakręcił pełnometrażową opowieść o malarzu i Grupie Janowskiej pt. Angelus (2001). Obecnie mieszka w Katowicach w dzielnicy Zawodzie.
R E K L A M A
W 2012 został laureatem Cegły Janoscha, nagrody przyznawanej przez katowicką redakcję Gazety Wyborczej za zasługi w zachowywaniu kulturowej tożsamości Górnego Śląska i rozsławianiu regionu.

Na wystawie w BWA zobaczymy przeszło 130 obrazów tego artysty. Prezentowane będą prace początkowe i te ostatnie, prace ukazujące wszystkie cykle tematyczne od postaci Świętej Barbary i ilustracji do Księgi Rodzaju, poprzez fascynacje kulturą i wierzeniami wschodu, aż po śmiałe czasami erotyki. Nie zabraknie też wizerunków szczególnie umiłowanego przez Sówkę Nikiszowca - a zatem będzie to pełne spektrum twórczości malarza i kompleksowa prezentacja jego dzieł.

Wystawa przygotowana została we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Zapraszamy!

******

Erwin Sówka (ur. 18 czerwca 1936 w Giszowcu w rodzinie górniczej) - polski malarz prymitywista, emerytowany górnik kopalni „Wieczorek” w Janowie. Jedyny żyjący twórca Grupy Janowskiej. Kiedy z grupy odszedł Teofil Ociepka, wyznaczył go na swojego następcę jako poważnie podchodzącego do okultyzmu, mistyki i śląskiego genius loci.

W wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni „Jerzy” przy kopalni „Giesche” i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. W krótkim czasie podjął pracę jako górnik w kopalni, „Giesche”, gdzie pracował razem z Ewaldem Gawlikiem. Na emeryturę przeszedł w 1986 roku.

W swojej twórczości nawiązuje do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu. Przedstawia głównie akty kobiece na tle Nikiszowca, domów z tzw. wielkiej płyty, ogródków działkowych, górników i ich mieszkań.


Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.