Czy wiesz, gdzie Kloss usłyszał po raz pierwszy hasło o kasztanach z placu Pigalle? A z jakiego mostu spada samochód nadradcy Gebhardta? Może zastanawiasz się, gdzie naprawdę znajdują się wnętrza Café Rose? Filmowcy przez półtora roku pracowali w ponad stu plenerach w całej Polsce! Szczegóły znajdziesz w „Stawkowym przewodniku filmowym” - książce przedstawiającej plenery serialu „Stawka większa niż życie”. Jest to książka, dzięki której poznasz kulisy realizacji serialu, powędrujesz szlakiem ekipy filmowej i zapoznasz się z licznymi anegdotami z planu. Jest to obecnie najobszerniejsze kompendium plenerów serialowych na polskim rynku wydawniczym!
Książka składa się z dziewięciu rozdziałów poświęconych różnym miastom, w których pracowała ekipa filmowa. Najbardziej obszernymi są te poświęcone Łodzi i Wrocławiowi, ale filmowcy pracowali również w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Olsztynie, Płocku, Łącku, Pabianicach, Zgierzu i Pieskowej Skale. Wszystkie te plenery opisane zostały na 320 stronach książki. Wspaniałym uzupełnieniem tekstów jest blisko sto archiwalnych fotografii dokumentujących pracę filmowców, m.in. pochodzących ze zbiorów reżyserów „Stawki większej niż życie”. Każdy rozdział posiada również poglądowe plany miast, ułatwiające czytelnikom samodzielne wędrowanie śladem filmowych plenerów.
„Stawkowy przewodnik filmowy” powstał dzięki kilkuletniej pracy grupy siedmiorga autorów (Rafał Baćmaga, Bogdan Bernacki, Arkadiusz Bilecki, Leszek Goławski, Maciej Kronenberg, Paweł Szczutowski, Joanna Szyborska-Kaszycka), którzy podjęli się opracowania tej książki. To efekt nie tylko wielokrotnego oglądania poszczególnych kadrów serialu, czy przeglądania archiwalnych źródeł prasowych, ale także prowadzenia rozmów z osobami uczestniczącymi w realizacji serialu. Redaktorem wydawnictwa i gwarantem jego bardzo wysokiej jakości merytorycznej jest Bogdan Bernacki, autor pierwszej na polskim rynku wydawniczym książki poświęconej turystyce filmowej - „Stawka większa niż życie - serial wszech czasów”. Partnerem wydawnictwa jest Klub Miłośników Stawki, wyjątkowa grupa fanów serialu, od lat wędrująca szlakami bohaterów Stawki
Stanisław Mikulski, odtwórca głównej roli serialu - Hansa Klossa, wiadomość o powstawaniu tej książki przyjął z ogromną radością. To dzięki jego życzliwości i dobrym radom autorom udało się rozpoznać wiele filmowych plenerów. Stanisław Mikulski objął wydawnictwo honorowym patronatem.
Wydawcą książki jest łódzkie stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO, które tematyką filmową zajmuje się od 2009 r. Stworzyło serwis www.filmowalodz.pl poświęcony filmom realizowanym w Łodzi, opracowało koncepcję filmowego wystroju wnętrz łódzkiego hotelu Stare Kino a także wydało książkę „Przewodnik po filmowej Łodzi”. W planach na najbliższy rok ma wydanie przewodnika filmowego po plenerach filmowych województwa łódzkiego.
We wstępie do książki Stanisław Mikulski napisał:
Zapraszam Państwa na wędrówkę szlakiem plenerów i obiektów z serialu Stawka większa niż życie, w którym zagrałem postać Hansa Klossa. Jestem mile zaskoczony, że po kilkudziesięciu latach od zakończenia zdjęć do „Stawki większej niż życie” liczne grono miłośników polskiego kina odwiedza filmowe zakątki. Mam nadzieję, że niniejszy przewodnik ubarwi Państwa pobyt w serialowych plenerach i obiektach.Słowo wstępne do książki napisał również Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii:
Fenomen niezwykłej popularności i nieustannej atrakcyjności rozrywkowego z założenia, komercyjnego w istocie serialu, zyskuje oto kolejne potwierdzenie. Do niemałej listy okołostawkowych publikacji, przedsięwzięć, działań dołącza inicjatywa przewodnika po miejscach „uświęconych” - tych, gdzie odcinki, sceny, epizody były realizowane. Uświęconych obecnością filmowej ekipy, reżyserów Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna, wielu znakomitych odtwórców (bowiem w tym serialu nawet epizody grali najwybitniejsi aktorzy swoich czasów), ale przede wszystkim przez fakt, iż był wśród nich sam Hans Kloss, a czasami także jego oponent, przeciwnik i rywal Brunner.Projekt został zrealizowany przy wsparciu partnerów: Muzeum Kinematografii, Urzędu Miasta w Olsztynie, Urzędu Miejskiego w Gdańsku, firm Toya oraz Stare Kino z Łodzi. Opiekę medialną nad książką objęła redakcja TVP Seriale.
14 czerwca (sobota) o godz. 16 w Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1) odbędzie się oficjalna premiera książki. Podczas spotkania autorzy opowiedzą o pracy nad książką, o szukaniu plenerów do serialu sprzed blisko 50 lat, a także o swojej fascynacji serialem. Honorowym gościem spotkania będzie Stanisław Mikulski, odtwórca roli Hansa Klossa i honorowy patron wydawnictwa. Współorganizatorem spotkania jest Muzeum Kinematografii.
Książka będzie dostępna od 16 czerwca w księgarniach oraz na stronie www wydawcy: www.regiocentrum.pl. Cena detaliczna 36 zł.
Z D J Ę C I A