Ucho Miasto. Olsztyńskie Spotkania z Audio Artem
Robert Losiak (fot. archiw. BWA)
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza wszystkich zainteresowanych dźwiękiem, eksperymentalną sztuką łączącą obraz i dźwięk, a także prowadzeniem badań z dźwiękiem związanych. Już dziś (3.06) z wykładem przyjedzie do Olsztyna wrocławski teoretyk dr Robert Losiak, który opowie o swojej pracy i aktualnie realizowanych projektach. O godz. 18:00 w BWA rozpocznie się na wykład dotyczący Audio Artu, Audiosfery i badań terenowych.
Audiosfera to inaczej wszystkie dźwięki, które nas otaczają. Jak wiadomo, prawdziwa cisza jest w naturze niemożliwa. W mieście otaczają nas odgłosy choćby przejeżdżających samochodów, pieszych idących chodnikiem, ptaków, maszyn przemysłowych. Artyści i naukowcy przekonują, że nawet z nagrań tych, wydawałoby się banalnych, dźwięków można stworzyć coś interesującego.
Obecna refleksja nad audiosferą odwołuję się często do kontekstu ekologicznego (uwrażliwienie na zanieczyszczenia foniczne), jednak zasadniczy kierunek badań dr. Losiaka dotyczy analizy i interpretacji środowiska dźwiękowego człowieka z uwzględnieniem wszelkich występujących w nim zjawisk fonicznych (akustycznych, dźwiękowych oraz muzycznych) i ich różnorodnych determinant - zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych.
Robert Losiak poprowadzi również w BWA dwudniowe warsztaty pt. „Olsztyn - mapy dźwiękowe miasta”. Rozpoczęcie we wtorek, 3 czerwca, o godz. 16:00. Uczestnicy zbierają się w holu BWA, aby następnie wyruszyć w miasto ze sprzętem nagrywającym. Warsztaty są przede wszystkim przeznaczone dla młodzieży, mogą jednak wziąć w nich udział także osoby dorosłe. Liczba miejsc jest ograniczona. Wskazane są wcześniejsze rezerwacje drogą mailową: ucho.miasto@gmail.com; lub telefoniczną: (89) 527 94 66.
Robert Losiak to muzykolog, dr filozofii, pracownik Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i współpracownik Katedry Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu estetyki, estetyki muzycznej i historii myki. Od 2004 roku kilkukrotnie prowadził konwersatoria specjalizacyjne poświęcone problematyce pejzażu dźwiękowego, a także (dwukrotnie) obozy naukowe obejmujące badania terenowe audiosfery Wrocławia. Od 2009 roku współtworzy Interdyscyplinarną Pracownię Badań Pejzażu Dźwiękowego, zakres działań, której obejmuje badania nad problematyką środowiska fonicznego człowieka.