Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprosiło dziś (1.06) olsztynian na imprezę pod hasłem „Każdy ma swój skarb”. Celem imprezy było promowanie w sposób lekki, łatwy i przyjemny dokonanego w kwietniu br. zakupu bardzo cennych zabytków - trzech skarbczyków-szkatuł z XVI-XVII wieku.
Przypomnijmy, że w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur znajduje się ponad 130 zabytków sztuki kowalskiej i ślusarskiej, w tym 15 skrzyń-skarbców. Ten unikalny zbiór zgromadzony został w latach 40. XX wieku i od tamtego czasu w zasadzie nie powiększył się. Jesienią ubiegłego roku pojawiła się szansa wzbogacenia kolekcji o trzy pochodzące z XVI-XVII wieku skarbczyki z prywatnej kolekcji. Właściciel zażądał za nie łącznie 91 tys. złotych. Muzeum Warmii i Mazur wykorzystało tę szansę i kupiło szkatułki. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie pomoc finansowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na ten cel przekazało olsztyńskiemu muzeum 70 tys. złotych. Do zakupu dołożył się również samorząd województwa, który przekazał 12 845 zł. 10 tys. muzeum „wysupłało” z własnej kasy.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wsparł jednak zakupu bezwarunkowo. Zgodnie z projektem, muzealnicy zobowiązani są do przygotowania programu promocji zakupionych dzieł sztuki ślusarskiej. I właśnie projekt „Każdy ma swój skarb” jest realizacją spoczywającego na muzealnikach zobowiązania.
W ramach projektu muzealnicy przygotowali cztery imprezy popularne - po dwie w Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. Wczoraj pierwsza odbyła się na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, dzisiaj drugą przeprowadzono w Zamku Kapituły Warmińskiej. Dwie kolejne zaplanowano na 5 lipca (Olsztyn) i 6 lipca (Lidzbark Warmiński).
W ramach imprezy przede wszystkim można było posłuchać wykładów i zobaczyć prezentacje skarbczyków i skrzyń-skarbców przygotowane przez kustosz Małgorzatę Okulicz. Ale były też inne propozycje, głównie dla najmłodszych. M.in. można było wziąć udział w warsztatach plastycznych, zagrać w grę planszową, wykonać klucz z masy solnej i szkatułkę z kartonu, a także własnoręcznie wybić monetę „Kopernika”. Poza tym w programie imprezy były podchody związane z poszukiwaniem zabytkowego klucza.
Wstęp na wszystkie imprezy z cyklu „Każdy ma swój skarb” był i będzie bezpłatny.
Z D J Ę C I A
F I L M Y