W Galerii Fotografii i Videoartu Klubokawiarni Filmowej Awangarda Bis odbyło się dzisiaj (29.05) spotkanie z fotoreporterem Wacławem Kapusto połączone z wernisażem wystawy fotografii „Reportaż z Finlandii (1969)” jego autorstwa. Wydarzenie zorganizowały Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Pracownia Fotografii Instytutu Sztuk Pięknych UWM prowadzona przez prof. Janusza Połoma. Spotkanie z autorem przeprowadziła Marleta Bułatek.
Cykl fotografii „Reportaż z Finlandii” powstał podczas podróży autora do tego kraju odbytej w 1969 roku. Zestaw wykonanych wtedy zdjęć przekazał Pracowni Fotografii Janusza Połoma wraz ze swym sprzętem fotograficznym, który ma teraz służyć studentom.
Wacław Kapusto, rozstając się z narzędziami swojej wieloletniej pracy, z zamysłem oddał je w ręce młodych. Powinni oni bowiem, jego zdaniem, praktykować tradycyjną fotografię, poznawać zasady pracy w ciemni i obróbki zdjęć pod powiększalnikiem. Poznawanie podstaw technologii fotografii pozwoli im lepiej zrozumieć, czym jest fotografia, jakimi rządzi się prawami, jakie i dlaczego przechodzi metamorfozy, a także odkryć podstawy „myślenia fotograficznego”.
Kurator wystawy, Janusz Połom, we wprowadzeniu do zaprezentowanej wystawy, tak pisze o spotkaniu w pracowni Wacława Kapusto i jego „Reportażu z Finlandii”:
Moją uwagę zwrócił pokaźny zestaw podklejonych zdjęć, z tasiemkami do wieszania. Zdjęcia, idealnie obrobione technicznie, pomimo że mają 45 lat, zachowały się doskonale. Nie pożółkły, nie zjadły ich bakterie, nic nie straciły ze swojej bogatej tonalności. Ale przede wszystkim zadziwiły mnie świeżością spojrzenia, fantastycznym, fotoreporterskim refleksem, umiejętnością „łapania rzeczywistości” i odmiennym od spodziewanego podejściem do tematu. Finlandia w obiektywie Wacława Kapusto to przede wszystkim ludzie. Ich portrety. Autor nie pokazuje nam, jak byśmy się tego spodziewali, pejzażowej urody kraju, jego przemian ani rozwoju w miejskich czy industrialnych przestrzeniach. Obserwuje ludzi. Takie spojrzenie pozwala nam zbliżyć się do codzienności Finlandii sprzed lat.
Wacław Kapusto znany jest z wielu wystaw. Wyjątkowość tej polega na tym, że pokazuje reporterską twórczość Wacława Kapusto - nestora polskiej fotografii reportażowej, jednego z najwybitniejszych jej przedstawicieli, z okresu wspaniałego rozwoju tego gatunku w Polsce.Ekspozycja po raz pierwszy została pokazana w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Warszawie, w 1969 roku. Jej obecna prezentacja wpisuje się w obchody 5-lecia istnienia Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
******
Wacław Kapusto (ur. w 1925 r.), fotograf i fotoreporter prasowy. Od 1961 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), a od 1965 r. Artiste de Federation Internationale de l’Art. Photographique (AFIAP). Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą, zbiorowych oraz indywidualnych. Jest autorem albumów fotograficznych, ilustracji do wydawnictw, dokumentacji zdjęciowej ważnych wydarzeń politycznych i kulturalnych.
Tomasz Śrutkowski we wstępie do albumu towarzyszącego wystawie w olsztyńskim BWA, w 2005 roku pisze o nim: „Niewątpliwie jest klasykiem polskiego reportażu prasowego. Jego przeszło sześćdziesiąt lat spędzonych za kamerą, to kilka epok rozwoju polskiej sztuki fotograficznej”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y