Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza jutro (27.05) o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu Galeria Jednego Obrazu. Fotografię „Widokówka” z cyklu „Obraz z kartonu” w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie pokaże Sylwia Hliwiadczyn z Morąga.
Fotografia przedstawia fragment zabudowy starego miasta w Morągu. Forma w jakiej autorka prezentuje tę fotografię przywodzi na myśl pocztówki, które powstawały na przełomie XVIII i XIX w. Były to często podmalowywane grafiki przedstawiające charakterystyczne miejsca w mieście. Grafika Sylwii Hliwiadczyn przedstawia jedno z niewielu już zachowanych malowniczych zakątków morąskiej starówki.
- Ten obraz pewnie wydaje się być archaiczny i staroświecki - mówi autorka.
- Dla mnie jest ukłonem w stronę rzemiosła i kunsztu dawnych fotografów. Zmierzenie się z warsztatem XIX wiecznego fotografa jest bardzo dobrą szkołą historii i pokory. Pomimo tylu odwołań do przeszłości i klasycznej fotografii, które w tej fotografii występują, chciałam pokazać też coś innego. Niegdyś odbitki były wykonywane w jednej z technik szlachetnych. Ja chcąc wydobyć inne wartości tych technik, zaczęłam je łączyć. Łączenie dwóch technik, które dają dwa kolory i pozwalają nimi dowolnie malować, podnoszą tę odbitkę do rangi obrazu. Obrazu, którego nie da się powielić, nie da się drugi raz powtórzyć, każda odbitka jest jedyna i niepowtarzalna.„Widokówka” jest jedną z wielu fotografii Morąga, jakie wykonała Sylwia Hliwiadczyn przy wykorzystaniu kamery otworkowej (camera obscura), prostego przyrządu optycznego będącego pierwowzorem aparatu fotograficznego.
- Fotografia otworkowa, którą zastosowałam w cyklu „Obrazy z kartonu” pozwala nadać fotografowanemu światu właśnie takie cechy. Fizycznie jest to po prostu kartonowe pudełko wyposażone w otwór wielkości około 1 mm. Wewnątrz pudełka obraz zapisywany jest na papierze fotograficznym, który służy mi, jako materiał światłoczuły do negatywów - wyjaśnia artystka.
Sylwia Hliwiadczyn urodziła się 22.06.1987 r. w Morągu. W 2012 r. uzyskała tytuł magistra na UMK w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury, specjalność: konserwatorstwo. W 2013 r. uzyskała tytuł magistra na UWM w Olsztynie na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Praca dyplomowa w pracowni fotografii prowadzonej przez prof. Janusza Połoma, dotyczyła technik specjalnych analogowych. Praca teoretyczna dotyczyła projektowania szyldów w architekturze zabytkowej.
W 2013 r. rozpoczęła podyplomowe studia z zakresu badań i analiz architektury historycznej na Politechnice Krakowskiej.
Od 2010 r. jest aktywnym członkiem Morąskiego Bractwa Historycznego „Mawrin” zajmującego się odkrywaniem historii regionu. Od 2011 r. współpracuje z firmą „Transfer Art - System”, zajmującą się konserwacją zabytków.
Swojego wyrazu artystycznego poszukuje w: fotografii - szczególnie otworkowej, grafice warsztatowej (drzeworyt, linoryt), animacji poklatkowej oraz projektowaniu ubiorów.