W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olsztynie odbyła się dzisiaj (23.05) konferencja prasowa pod hasłem „Strażnicy Pamięci”. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie założeń projektu „Strażnicy Pamięci” oraz uroczyste zawiązanie partnerstwa pomiędzy przedstawicielami olsztyńskich organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą osobom starszym, związkom i organizacjom kombatanckim oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Projekt „Strażnicy Pamięci” realizowany jest przez Federację Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, a finansowany ze środków niemieckiej Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ). Ma na celu podniesienie jakości życia minimum 65 ofiar niemieckiego nazizmu, integrację ich środowiska, wzmocnienie organizacji kombatanckich oraz zaangażowanie partnerów społecznych do działania na ich rzecz.
Działania w ramach projektu prowadzone są od początku bieżącego roku do końca roku 2016 na terenie Olsztyna i powiatu iławskiego. Podczas drugiej wojny światowej wiele osób zamieszkujących teren województwa warmińsko-mazurskiego doświadczyło przemocy i bezprawia ze strony niemieckich nazistów. Większość tych osób jest obecnie w zaawansowanym wieku i wymaga pomocy oraz wsparcia, aby prowadzić godne i samodzielne życie. Dzięki realizacji projektu jego prowadzący chcą uzyskać następujące wyniki:
» 12 osób otrzyma pomoc „przyjaznych sąsiadów”,
» co najmniej 15 osób skorzysta z „ciepłego telefonu” i wizyt wolontariuszy,
» co najmniej 15 osób starszych i ich krewnych otrzyma pomoc od Rzecznika Praw Osób Starszych,
» co najmniej 45 osób otrzyma możliwość uczestnictwa w programach społecznych i kulturalnych lub uroczystościach okolicznościowych.
Rezultaty mają być osiągnięte m.in. dzięki programom:
»
„Przyjazny sąsiad” - regularne wsparcie udzielane przez sąsiada osoby starszej w czynnościach takich jak robienie zakupów spożywczych, załatwianie spraw w urzędach i poradniach lekarskich, realizacja recept, sporządzanie posiłków, sprzątanie mieszkania oraz zapewnianie kontaktów z otoczeniem. Szczegółowy zakres potrzebnego wsparcia jest ustalany z uczestnikiem programu, który również wskazuje sąsiada, który miałby mu pomagać. Wskazana osoba powinna zamieszkiwać w bliskim sąsiedztwie, być niespokrewniona z uczestnikiem i mieć dobrą kondycję zdrowotną. Sąsiad zostanie przeszkolony w zakresie świadczenia opieki i będzie otrzymywał ekwiwalent za poniesione koszty w wysokości około 170 zł miesięcznie.
»
„Ciepły telefon” - monitorowanie przez wolontariusza stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych poprzez regularny kontakt telefoniczny. W razie potrzeby lub chęci osoby starszej, wolontariusze mogą je odwiedzać w domach. Działanie jest skierowane do osób samodzielnych, którym doskwiera samotność i potrzebują kontaktu z drugą osobą. W przypadku osób nieposiadających aparatów telefonicznych zostanie im umożliwiony do nich dostęp.
»
Udział w wydarzeniach społeczno-kulturalnych - pomoc w organizacji oraz zapewnienie udziału w obchodach świąt państwowych, uroczystościach okolicznościowych. Zachęcanie i włączanie osób starszych w aktywne życie w swej społeczności. W zależności od możliwości i potrzeb uczestników programu, będą to wyjścia z wolontariuszem na spacer, do kościoła, czytanie książek, wyjścia do kina, teatru, spotkania z młodzieżą itp.
»
Pomoc prawna Rzecznika Praw Osób Starszych w przypadku problemów mieszkaniowych, rodzinnych, prawnych zdrowotnych. Osoba potrzebująca pomocy może się zgłosić w każdym momencie trwania programu.
»
Wsparcie organizacji kombatanckich poprzez ułatwienie realizacji celów statutowych (np. pomoc w prowadzeniu biura, przygotowywaniu pism i wniosków o dofinansowanie, zapewnienie materiałów biurowych, szkolenia z obsługi komputera itp.).
Więcej informacji o projekcie jest dostępnych na stronie internetowej FOSa pod adresem www.federacjafosa.pl
Z D J Ę C I A