„Pszczółki” z Przedszkola Miejskiego nr 37 zaprosiły na piknik
Pszczeli piknik rozpoczęto od harców na łące | Więcej zdjęć »
W upalną pogodę, jaka nastała w Olsztynie, nie ma nic lepszego niż przebywanie na świeżym powietrzu. Z tego założenia wyszły małe i duże „Pszczółki” z Przedszkola Miejskiego nr 37 i zaprosiły dzisiaj (22.05) swoje rodziny na piknik pod nazwą „W pszczelej rodzinie”.
Piknik był jednym z działań przeprowadzonych przez przedszkolną społeczność w ramach realizowanego od kwietnia bieżącego roku projektu edukacyjnego „Nawet miejska pszczoła może być zdrowa i wesoła” na temat aktywnej ochrony pszczół. Inspiracją był jeden z programów grantowych zaproponowanych przez ogólnopolskiego producenta żywności. Przedszkole zgłosiło projekt wyposażenia wiaty edukacyjnej powstałej w okalającym je ogrodzie. Grantu niestety nie wygrało, ale idea ochrony życia pszczół pozostała i nawet dotarła do zaprzyjaźnionego przedszkola w Rumunii, z którym olsztyńska placówka współpracuje w ramach programu eTwinning, zaś w przyprzedszkolnym ogrodzie pojawił się ul dla pszczół murarek (nieżądlących, dlatego bezpiecznych dla dzieci).
- Nasze przedszkole jest z założenia ekologicznym, dlatego realizujemy różne programy ochrony np. gadów i naszej przedszkolnej żaby - wyjaśnia Danuta Podhorodecka, dyrektor PM37. - Tym razem chcemy zwrócić uwagę na fakt potrzeby ratowania pszczół i owadów zapylających, których jest coraz mniej. Dzisiejszy piknik jest jednym z podjętych w tym celu działań, a kolejnym jest np. konkurs na domki dla pszczół.
Zabawę rozpoczęto od pszczelich tańców i śpiewania, następnie tłumnie przybyłe na piknik małe i duże „Pszczółki” rozpierzchły się po ogrodzie, by oddać się zabawie. W programie pikniku zaplanowano między innymi: konkursy, zabawy i tańce z zespołem „Okaryna”, spotkanie z pszczelarzami z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, zabawy ze studentami OSW, prezentacje akcesoriów pszczelarskich i produktów pochodzenia pszczelego, pokazy ratownictwa medycznego i straży pożarnej. A wszystko to z przerwami na uszczknięcie frykasów przygotowanych przez rodziców „Pszczółek” i opiekunów pszczółkowego ula.