Marsz Rotmistrza Pileckiego po raz drugi w Olsztynie
II Marsz Rotmistrza Pileckiego w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Młodzież ze środowisk narodowych zorganizowała dziś (13.05) w Olsztynie Marsz Rotmistrza Pileckiego. Był to drugi taki marsz w naszym mieście, zorganizowany w rocznicę urodzin rotmistrza, zamordowanego w 1948 roku przez władze komunistyczne.
Podobnie jak rok temu, marsz wyruszył o godz. 18. spod olsztyńskiego ratusza w kierunku Placu Solidarności. Uczestnicy marszu tym razem nie poruszali się jednak środkiem alei Piłsudskiego, lecz chodnikiem. Stało się tak dlatego, że uczestników marszu było mniej niż rok temu.
- Zapewne zawiniła pogoda, ulewny deszcz przed marszem musiał zniechęcić wiele osób do wyjścia z domów - tłumaczył Patryk Marciniak z ONR, organizator marszu. - Decyzja o organizacji marszu też zapadła spontanicznie kilka dni temu, nie mieliśmy zbyt dużo czasu na rozpropagowanie wydarzenia. Dlatego przystaliśmy na propozycję Policji, by nie zajmować jezdni, lecz przejść chodnikiem.
Po dojściu kolumny na Plac Solidarności, jeden z uczestników marszu złożył pod pomnikiem poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu wieniec. Potem z okolicznościowym wierszem i pieśnią przed zebranymi wystąpił Stanisław Brodacki, kombatant Armii Krajowej, kiedyś aktor. Głos zabrał też Piotr Lisiecki, prezes Unii Polityki Realnej w Olsztynie, który swoje wystąpienie zakończył modlitwą za zmarłych.
R E K L A M A
Zarówno podczas marszu, jak i na Placu Solidarności uczestnicy marszu wznosili okrzyki na cześć bohaterów antykomunistycznego podziemia i hasła antykomunistyczne.
******
Witold Pilecki (1901-1948) - bohater wojny polsko-bolszewickiej, uczestnik wojny obronnej w 1939 roku, oficer Armii Krajowej, dobrowolny więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz, twórca obozowej organizacji ruchu oporu i autor pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach dokonywanych w obozie, uciekinier z Auschwitz, żołnierz Powstania Warszawskiego, żołnierz II Korpusu we Włoszech, zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku, odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego w 2006 roku. Jest symbolicznym łącznikiem ukazującym złowrogie działania dwóch totalitaryzmów - niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu.