Olsztyn, al. Piłsudskiego
Na kolejnym kwietniowym spotkaniu obecnych było ośmiu członków Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie. Posiedzenie rozpoczęło się od wydania pozytywnych opinii dotyczących wymiany banera reklamowego na ścianie budynku przy ul. Dąbrowszczaków 1 oraz przy ul. Zientary-Malewskiej 1 od strony ul. Limanowskiego. Komisja zaakceptowała też lokalizację jednej z reklam lodów na Starym Mieście.
Powrócono również do tematu letniej organizacji ruchu na staromiejskich ulicach. Zaakceptowano projekty tymczasowej organizacji ruchu na czas dwóch imprez. Jedna z nich to zaplanowane na 18 maja zawody triathlonowe.
- Na parkingu przy ul. Jeziornej, na dzień przed imprezą należy ustawić tablicę informacyjną o czasowym zamknięciu ulicy z podaniem godzin - czytamy w protokole. Zmiany dotyczyć będą też ulic Lotniczej, Sielskiej i Schumana.
Na czternastym tegorocznym posiedzeniu, zgody na organizację imprezy nie otrzymał Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Chodziło o XVI Festyn Integracyjny „Jesteśmy Razem”, planowany na 17 maja.
- Wniosek nie zawierał rozmieszczenia uczestniczących w imprezie samochodów, karetek itp. - czytamy w sprawozdaniu.
Zaakceptowano natomiast propozycję, by na ulicy Bałtyckiej ustawić znak informujący o pobliskiej myjni samochodowej. Komisja zaznaczyła jednak, że koszt ustawienia pokryć musi wnioskodawca. Negatywnie odniesiono się z kolei do pomysłów Rady Osiedla Gutkowo. Mieszkańcy chcieli wyznaczenia nowych przejść dla pieszych na ulicach Bałtyckiej i Żurawiej. W pierwszym przypadku piesi mogliby wychodzić na ulicę bezpośrednio zza stojącego w zatoce autobusu, w drugim - we wskazanym miejscu nie ma chodników.
Zgody na zamknięcie wjazdu od strony ulicy Dworcowej nie otrzymała miejscowa przychodnia specjalistyczna. Zdaniem członków Komisji uniemożliwiłoby to dojazd pacjentom. Członkowie KBRD nie zgodzili się też na przejazd ulicami Śródmieścia pojazdów do 40 ton. Wnioskowała o to firma realizująca projekt „Rewaloryzacja Parku Miejskiego Podzamcze”. Zgody na niestosowanie się do znaków B-5 i B-18 na terenie miasta w latach 2014-2016 w związku z czyszczeniem i konserwacją sieci kanalizacji deszczowej, rowów melioracyjnych i przepompowni wód deszczowych nie dostała też firma Spectare.
Na wniosek firmy Elwoj, pod znakiem B-1 przy wjeździe z ul. Krasickiego na drogę prowadzącą do dzierżawionej posesji pojawi się tabliczka o treści „Nie dotyczy pojazdów nauki jazdy”. Z kolei na ulicy Iwaszkiewicza 2-4 stanie kilka nowych słupków, które mają zapobiec dewastacji trawnika.
Nie wyrażono natomiast zgody na wjazd taksówkami na Targ Rybny w celu wyładowania towaru. Komisja uznała, że taksówka nie jest pojazdem zaopatrzenia. Po raz kolejny zaniechano montażu progu zwalniającego przy ulicy Jaroszyka.
Przed spotkaniem odbyła się też wizja lokalna na fragmencie ulicy Zientary-Malewskiej. Podjęto kilka decyzji. To ustawienie znaków A-30 z tabliczką „Uwaga piesi” oraz zmiana oznakowania poziomego przez wydłużenie odcinków podwójnej linii ciągłej P-4 i wyznaczenie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Zientary-Malewskiej z ul. Poprzeczną. Ze względu na brak chodników i bardzo mały ruch pieszy Komisja negatywnie zaopiniowała wyznaczenie na odcinku ulicy między Cichą a Poprzeczną przejścia dla pieszych i obniżenie prędkości poniżej obowiązującej 50 km/h.
Wnioski składali też przedstawiciele poszczególnych jednostek. Reprezentant MPK chciał, by w związku z utrudnieniami w ruchu drogowym na ul. Dworcowej przy budowie linii tramwajowej zmienić rozkład jazdy autobusów tak, aby zminimalizować postoje kierowców na tym końcowym przystanku. Pozwoliłoby to uniknąć sytuacji kolizyjnych.
Przedstawiciel taksówkarzy zaapelował, by na ul. Grunwaldzkiej, przed skrzyżowaniem z ul. Prostą umieścić pod znakiem D-18a tabliczkę o treści „Nie dot. Taxi do 1 min.” oraz by przy ul. Dworcowej 23 obniżyć krawężnik chodnika lub przesunąć postój. Pierwszy wniosek zaakceptowano, w drugim Komisja dokona wizji lokalnej.
Przedstawiciel Obywatelskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zaproponował, by wprowadzona na skrzyżowaniach zasada zapalania się światła zielonego automatycznie ze światłem zielonym dla kierowców obowiązywała przez całą dobę.
Na koniec spotkania reprezentant Straży Miejskiej poinformował Komisję o anonimowym zgłoszeniu dotyczącym okolic Plaży Miejskiej. Chodziło o parkowanie pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t. na nowo wybudowanym parkingu nad jeziorem przy ul. Jeziornej. -
W związku z tym Straż Miejsca wnioskuje o ustawienie znaku zabraniającego wjazdu tak ciężkich pojazdów na parking. Komisja wnioskuje o ustawienie na początku ulicy Jeziornej znaku B-5 (10 t), a na parkingach na Słonecznej Polanie, ul. Jeziornej i Zatoce Miłej ograniczenie wjazdu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5t - znak B-5 - czytamy w protokole.