Były pokazy sprzętu, ratownictwa, szkolenie z udziałem psa straży granicznej, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i fotograficznego, a także konkurs dla gości specjalnych - jazda rowerem na czas. Tak bawili się uczniowie i goście Pikniku Unijnego zorganizowanego dziś (9.05) przez wojewodę Mariana Podziewskiego w Szkole Podstawowej nr 34 w Olsztynie.
Impulsem do zorganizowania pikniku była chęć celebrowania 10-lecia udziału Polski w Unii Europejskiej, ale także przypadającego na dzisiejszy dzień Dnia Europy. Spotkanie było okazją nie tylko do zabawy, ale poważnych podsumowań 10-lecia Polski i Polaków w wspólnej Europie.
- Myślę, że minione 10 lat dla Polski i Polaków to pasmo sukcesów, chociaż porażek w skali kraju też było „po drodze” kilka - powiedział nam podczas pikniku wojewoda Marian Podziewski.
- W województwie warmińsko-mazurskim większość już zrealizowanych projektów wspartych przez Unię Europejską, już przynosi korzyści tym, którzy ze środków unijnych skorzystali. Nowe inwestycje dają też nową perspektywę osobom, które często na rynku pracy nie mogą znaleźć swojego miejsca. Ważne były również środki przeznaczane przez Unię Europejską na tzw. projekty miękkie, głównie na szkolenia, na zmianę kwalifikacji pracowniczych. Moim zdaniem środki unijne w mijającej perspektywie zostały wykorzystane prawidłowo. I to w naszym województwie widać.Do pozytywów przynależności naszego kraju do Unii Europejskiej wojewoda dodał jeszcze swobodny przepływ ludzi i kapitału pomiędzy państwami - członkami Unii Europejskiej.
- Do podróżowania po Europie bez paszportów i wiz już się przyzwyczailiśmy - powiedział wojewoda.
- Stało się to dla nas tak oczywiste, że rzadko już pamiętamy o kolejkach w wydziałach paszportowych i konsulatach. Korzystamy też z ułatwień w podróżowaniu po świecie, jakie otrzymali wszyscy obywatele Unii Europejskiej. Bez problemów możemy teraz wybrać się w podróż np. do Kanady, bo ten kraj zniósł wizy dla obywateli krajów Unii Europejskiej.Jak podkreślił wojewoda Podziewski, przynależność do Unii Europejskiej otwiera też przed Polską wschodnie, a dokładniej - azjatyckie, a nawet afrykańskie rynki.
- Otwarcie na naszą ofertę ze strony chociażby takich krajów jak Chiny czy Japonia, to skutek wzrostu zaufania do Polski, jako członka większej wspólnoty jaką jest Unia Europejska - stwierdził wojewoda.
Zapytaliśmy wojewodę, czy byłby w stanie wyobrazić sobie Polskę, a szczególnie Warmię i Mazury, bez skutków akcesji w 2004 roku do Unii Europejskiej.
- Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić - odpowiedział Marian Podziewski.
- Sądzę, że bylibyśmy w tej chwili na poziomie obecnego społeczno-gospodarczego rozwoju Ukrainy.Piknik Europejski nie bez przyczyny odbywał się w Szkole Podstawowej nr 34. Tej szkole bowiem dzisiaj wojewoda przekazał promesę na 580 tysięcy złotych na budowę miasteczka ruchu drogowego. Będzie to drugie (po Węgorzewie) miasteczko zbudowane na Warmii i Mazurach w ramach rządowego programu „Budujemy miasteczka ruchu drogowego”. 85 procent kwoty potrzebnej na realizację przedsięwzięcia pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 15 procent z budżetu państwa. Miasteczko ma być gotowe do końca października tego roku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y