Nowa kotłownia szpitala pulmonologicznego w Olsztynie |
Więcej zdjęć »
Dziesiąta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej to czas wzmożonej prezentacji korzyści wynikających z tych akcesji. I chociaż skutki akcesji to nie tylko nowe drogi, budynki czy nowoczesny sprzęt i urządzenia, to prezentacja inwestycji przeprowadzonych również na Warmii i Mazurach z zaangażowaniem środków z budżetu Unii Europejskiej „namacalnie” pokazuje, jak dużo zmieniło się w ciągu minionej dekady. Stąd też w całym kraju, w tym również w Olsztynie, od kilku dni trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich, których celem jest pokazanie mieszkańcom, co zyskali dzięki wspólnej Europie.
W Dniach Otwartych Funduszy Europejskich m.in. bierze udział Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, popularnie nazywany szpitalem pulmonologicznym, a przez niektórych nawet sanatorium. Do jedna z wielu placówek ochrony zdrowia w regionie, która na akcesji Polski do Unii Europejskiej skorzystała najwięcej.
- Trudno nam się równać z takimi „gigantami” jak szpital wojewódzki czy wojewódzki szpital dziecięcy w Olsztynie, ale jeżeli zważymy, że nasz szpital należy do grupy szpitali średnich, i weźmiemy pod uwagę pewne proporcje, to można powiedzieć, że należymy do czołówki szpitali absorbujących środki unijne - mówi Krzysztof Aramowicz, zastępca dyrektora szpitala ds. technicznych.
- W ostatnim dziesięcioleciu zrealizowaliśmy 23 projekty z udziałem funduszy unijnych o łącznej wartości około 27,5 mln złotych, z czego z budżetu unijnego otrzymaliśmy około 12,5 mln złotych.Większość wspomnianych projektów należała do grupy tzw. projektów medycznych. Przede wszystkim zmodernizowano większość oddziałów szpitalnych, przygotowano pomieszczenia na szpitalną aptekę i przychodnię pulmonologiczną, powstało ambulatorium onkologiczne. Zrealizowano też projekt informatyzacji szpitala nominowany do nagrody w konkursie „Patent na projekt”.
W szpitalu zrealizowano też sporo inwestycji niemedycznych, ale bardzo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania placówki. M.in. zmodernizowano kotłownię, zbudowano instalację solarną i neutralizator ścieków, a ostatnio zakończono i otwarto najnowsze „dziecko” szpitala - Multimedialne Centrum Konferencyjne.
- Dzięki funduszom europejskim nasz szpital bardzo się zmienił - mówi dyrektor Aramowicz.
- Bez pieniędzy z Unii Europejskiej na pewno nie wyglądalibyśmy tak jak wyglądamy. Dzięki członkostwu w Unii i możliwości uzyskania środków unijnych, staliśmy się zmodernizowanym, nowoczesnym szpitalem wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt - taki, jaki jest nam potrzebny. Staliśmy się szpitalem przyjaznym i bezpiecznym dla pacjentów.W ramach promocji funduszy europejskich, kilka dni temu szpital zaprosił olsztynian na bezpłatne badania z wykorzystaniem urządzeń zakupionych w ramach realizacji projektów dofinansowanych przez Unię Europejską. Kilkadziesiąt osób skorzystało z możliwości wykonania nadań spirometrycznych, ekg, cukru i ciśnienia krwi.
Dzisiaj natomiast była możliwość zapoznania się z tzw. niemedycznymi inwestycjami szpitala pulmonologicznego wspartymi środkami unijnymi. Z możliwości tej skorzystało kilkudziesięciu studentów Wydziału Technicznego olsztyńskiego uniwersytetu. Pracownicy szpitala pokazali im m.in. zmodernizowaną kotłownię na biomasę, zrębkownię, instalację solarną, hydrofornię, separator ścieków i multimedialne centrum konferencyjne.
Z D J Ę C I A
F I L M Y