Od 8 do 15 maja w całej Polsce obchodzimy Tydzień Bibliotek, tym razem pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie na ten tydzień przygotowała szereg atrakcji dla małych i dużych miłośników książki. Zaprasza na spotkania autorskie, dyskusje o książkach, wystawy, wykłady oraz BOOK LOOK, czyli sesję fotograficzną z książką.
Program Tygodnia Bibliotek W WBP:» 8-15 maja - „Akcja w bibliotece - biblioteka w akcji”Biblioteka może być miejscem pełnym tajemnic i zagadek, w którym spotka cię wiele przygód. Przekonali się o tym nie tylko bohaterowie „Imienia Róży”, ale również wielu innych książek, których akcja rozgrywa się w bibliotece, bohaterowie są bibliotekarzami a nieodłączną część fabuły stanowią książki. Z okazji Tygodnia Bibliotek WBP prezentuje wystawę właśnie takich książek i zachęca do ich lektury.
Piątka - Biblioteka Dzieci i Młodzieży; ul. Żołnierska 11 C
» 8 maja (czwartek) - wystawa cyklu grafik Marty Bożyk poświęconego inspirującym kobietom pt.: „Dotyk”Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33
» 8 maja (czwartek), godz. 17.00 - Dyskusyjny Klub Książki omawia „Ości” Ignacego Karpowicza. Prowadzenie: Olga LipnickaDyskusyjny Klub Książki to grupa osób, która spotyka się regularnie, by porozmawiać o książkach. Nie jest to spotkanie krytyków ani znawców - do DKK należą wszyscy chętni, którzy lubią rozmawiać o literaturze. Lubisz czytać i rozmawiać o książkach? Przyjdź na spotkanie i dołącz do nas!
Pokój z widokiem (II piętro), Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33
» 9 maja (piątek) godz. 11.00-17.00 - Dzień Europy w OlsztynieFinał projektu „Zł@p Europę w sieci” - zabawy i konkursy o tematyce europejskiej: Koło Fortuny, Flaga Europejska, Tulipany z życzeniami, Pociąg do Internetu - Zł@p Europę w sieci - pokazy służb ratowniczych, straży pożarnej, służby celnej
Stary Ratusz WBP (ul. Stare Miasto 33) oraz teren wokół niego.
Informacje i zapisy dla szkół i grup zorganizowanych:
tel.: (89) 524 90 46, e-mail: promocja@wbp.olsztyn.pl
„Zł@p Europę w sieci” to projekt realizowany w ramach obchodów 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Od stycznia do maja 2014 r. WBP organizowała warsztaty, spotkania i konkursy dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Uczestnicy projektu stworzyli interaktywną mapę „Europa w Olsztynie”, zostali młodymi euroreporterami, poszukującymi śladów Unii Europejskiej w regionie, zdobyli wiedzę o prawach i obowiązkach obywatela Unii.
Organizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Olsztyn, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza i grupa Latarników Polski Cyfrowej z Olsztyna
» 12 maja (poniedziałek), godz. 16.00-19.00 - BOOK LOOK Sesja fotograficzna dla czytelników i konkurs na najlepszą stylizację z książką - przyjdź do biblioteki, weź ulubioną książkę, a zawodowy fotograf zrobi Ci piękne zdjęcie!
Tego dnia Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie zamieni się w wielkie studio fotograficzne, a czytelnicy i ich książki - w modelki i modeli. Organizator zachęca do przygotowania specjalnej stylizacji na tę okazję, która wyrazi pasję czytania. Autor najlepszej i najbardziej pomysłowej stylizacji otrzyma bon na książki o wartości 50 zł, a zwycięzca zostanie wyłoniony przez głosowanie na funpage’u WBP na Facebooku (głosowanie do 15 maja).
Wręczenie nagrody odbędzie się 16 maja o godz. 17.00 podczas wykładu z cyklu „Szeroki kąt widzenia”
Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33
UWAGA! Zapisy: tel.: (89) 524 90 46, e-mail: promocja@wbp.olsztyn.pl
Współorganizatorzy: Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne „Blur”
» 13 maja (wtorek), godz. 17.00 - spotkanie z Pawłem Abramskim, autorem książki „W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego”Paweł Abramski - prawnik, radny Olsztyna poseł na Sejm i Senator RP, opowie o losach swojego ojca, Tadeusza Abramskiego, członka ruchu oporu i żołnierza Armii Krajowej. Na podstawie pamiętników Tadeusza Abramskiego powstała książka „W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego”, która jest ważnym głosem w historii walki o wolność Polski w latach 1939-1945.
Pokój z widokiem (II piętro), Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33
» 14 maja (środa), godz. 17.00 - wernisaż wystawy rysunków i fotografii studentów Instytutu Sztuk Pięknych UWM pt. „Kamienice olsztyńskie” oraz wykład dr Grażyny Kobrzenieckiej-SikorskiejCzytelnia Książek (I piętro), Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33
» 15 maja /czwartek/ 2014 r., godz. 17.00 - Dyskusyjny Klub Książki Niemieckiej rozmawia o „Kontrabasiście” Patricka SüskindaDyskusyjny Klub Książki Niemieckiej to propozycja dla osób interesujących się współczesną literaturą niemieckojęzyczną. Klub spotyka się raz w miesiącu. Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego nie jest konieczna, by zostać członkiem DKK - klub czyta książki niemieckojęzycznych pisarzy w polskim tłumaczeniu. Osoby, które chciałyby przeczytać omawiane utwory w oryginale, znajdą je w księgozbiorze Biblioteki Niemieckiej przy WBP w Olsztynie. Głównym tematem spotkań klubu w sezonie 2013/2014 jest literatura niemieckojęzyczna z tzw. tłem migracyjnym. Dotychczas klub rozmawiał o książkach takich autorów jak: Artur Becker, Melinda Nadj Abonji czy Zsuzsa Bánk.
Pokój z widokiem (II piętro), Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33
Współorganizatorzy: Goethe-Institut, Instytut Książki, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wspólnota Kulturowa „Borussia”
» od 15 maja (czwartek), godz. 17.00 - „W książce i na ekranie” - quiz internetowyNa zakończenie Tygodnia Bibliotek startuje quiz internetowy, w którym młodzi czytelnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o książkach oraz ich filmowych ekranizacjach. Quiz będzie dostępny na stronie internetowej Piątki - Biblioteki Dzieci i Młodzieży (piątka.wbp.olsztyn.pl) w zakładce „rozrywka”. Zapraszamy do zabawy!
» 16 maja /piątek/ 2014 r., godz. 17.00 - z cyklu: Szeroki kąt widzenia wykład ph.: „Fotografia reklamowa wczoraj i dziś”. Prowadzenie: Adam KolaśniewskiW mariaż z fotografią wstąpił w 1992 r. Na co dzień pracuje w agencjach reklamowych, obsługując klientów korporacyjnych o międzynarodowym zasięgu działania. Nie „pstryka zdjęć”, ale kreuje wizerunek produktu. W jaki sposób to osiąga? Opowie podczas wykładu o fotografii reklamowej. Poza pracą realizuje swoje artystyczne „ja”, które nie zawsze się mieści w komercyjnej koncepcji i odsłania je m.in. na stronie Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego BLUR, do którego należy.
Pokój z widokiem (II piętro), Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33
Współorganizatorzy: Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne „Blur”
Zapraszamy!