We wtorkowy (6.05) wieczór w Kamienicy Naujacka MOK w Olsztynie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Swego nie znacie”. Tym razem o największym obozie jenieckim w czasie II wojny światowej na terenie Warmii i Mazur - Stalag IB Hohenstein - mówili Bogumił Kuźniewski, Piotr Nawacki i Stefan Tworkowski.
Stalag I B Hohenstein to obóz jeńców wojennych pod Olsztynkiem Olsztynka (niem. Hohenstein), na terenie miejscowości Królikowo. W obozie tym w czasie II wojny światowej więziono Polaków, Francuzów, Rosjan, Włochów, Belgów i Serbów. Szacuje się, że w okresie wojny w obozie przebywało 650 tysięcy jeńców, z czego zmarło około 60 tys. z nich).
Stalag I B Hohenstein był jednym z największych obozów jenieckich w Europie Wschodniej. Pierwsi do obozu przybyli jeńcy polscy, już w pierwszych dniach września 1939 r. W 1940 r. do Stalagu I-B dotarły pierwsze transporty jeńców francuskich, od połowy 1941 r. do obozu przywożono jeńców sowieckich.
Zimą 1941/1942 zmarło w obozie ok. 25 tysięcy osób. Zmarłych w obozie grzebano na cmentarzu w Sudwie. Oblicza się, iż pochowano tam zwłoki 55 tysięcy jeńców w ponad 500 mogiłach. Pamięć zmarłych uczczono postawieniem pomnika według projektu Ryszarda Wachowskiego. Od 1980 r. w Olsztynku czynna jest wystawa dokumentów i pamiątek obozowych.
W 2011 roku podczas prac przy budowie drogi ekspresowej S7 na terenie wsi Królikowo natrafiono na ślady obozu. Przeprowadzono tam prace archeologiczne. Niektóre znaleziska można było zobaczyć podczas spotkania w Kamienicy Naujacka.
Z D J Ę C I A