Obraz Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem” można od wczoraj (1.05) oglądać w namiocie przy pawilonie muzealnym na Polach Grunwaldzkich. Ekspozycja po wielokroć ma wyjątkowy charakter.
Stali czytelnicy Olsztyn24 zapewne pamiętają nasze ubiegłoroczne informacje o ekspozycji w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem haftowanej repliki obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Wykonany przez grupę wolontariuszy z Działoszyna pod Łodzią, kierowanych przez Janinę Panek, haft o wymiarach prawie 10 na 4 metry pokazywany był w specjalnym namiocie na Polach Grunwaldzkich przez cały letni sezon. Jesienią ruszył „w Polskę” i do teraz pokazywany jest w różnych miejscowościach.
- Muzeum Bitwy pod Grunwaldem nie ma warunków, by tak wielki obraz przechować przez sezon zimowy, dlatego musieliśmy się zgodzić, by w tym czasie dzieło było pokazywane w innych miejscowościach - wyjaśnia Sławomir Moćkun z Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem.
- Mieliśmy zapewnienie, że haftowana „Bitwa pod Grunwaldem” wróci do nas wraz z rozpoczęciem tegorocznego sezonu. Okazało się to jednak niemożliwe, bo obraz ciągle jest eksponowany pod Poznaniem. Powiedzenie, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, sprawdziło się jednak i w tym przypadku. Do czasu aż „Bitwa pod Grunwaldem” wróci na Warmię i Mazury, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem otrzymało na prapremierową wystawę nowe dzieło hafciarzy z Działoszyna - replikę obrazu Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem”. Monumentalny haft o powierzchni około 40 mkw. instalowano w stębarskim muzeum w nocy ze środy na czwartek, tak by już piersi goście przygotowanej przez muzeum „Majówki z koniem i łukiem” mogli dzieło podziwiać.
- To absolutna prapremiera tego obrazu - cieszy się Sławomir Moćkun.
- Oficjalne odsłonięcie obrazu nastąpi 20 maja w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie będzie stale eksponowany. Do tego czasu, a więc przez kilkanaście dni, będzie go można oglądać w naszym muzeum. Potem wróci do nas „Bitwa pod Grunwaldem”.Obraz „Jan Sobieski pod Wiedniem” Matejko namalował w latach 1882-1883. W dniu 200. rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem (12.09.1883 r.) obraz został wystawiony właśnie we Wiedniu. W grudniu 1883 roku Matejko wraz z polską delegacją udał się do Rzymu, gdzie przekazał obraz papieżowi Leonowi XIII jako dar narodu polskiego. Od tego czasu „Jana Sobieskiego pod Wiedniem” można oglądać wyłącznie w Muzeach Watykańskich. Ten obraz Jana Matejki jest mało znany w Polsce, chociaż podobnie jak Bitwa pod Grunwaldem może być dowodem chwały oręża polskiego.
Żeby przekonać się o kunszcie mistrza Matejki i pięćdziesięciu wolontariuszy z całej Polski pracujących przy replice „Jana Sobieskiego pod Wiedniem”, trzeba odwiedzić Muzeum Bitwy pod Grunwaldem osobiście. W warunkach udzielonego muzeum w Stębarku prawa do ekspozycji obrazu jest m.in. zakaz fotografowania i filmowania większych fragmentów obrazu. Tak więc nasza fotografia ilustrująca ten tekst obejmuje zaledwie 2-3 mkw. dzieła. Żeby zobaczyć więcej, trzeba pofatygować się na Pola Grunwaldzkie osobiście. A warto!