Akcję „Zdrowe Serce” przygotowali na obchodzony dziś (1.05) Dzień Unii Europejskiej pracownicy Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Intencją organizatorów akcji było nie tylko stworzenie mieszkańcom miasta możliwości zadbania o swoje zdrowie, ale także pokazanie, jak szpital wykorzystał 29 milionów złotych otrzymanych w ostatnich latach z funduszy europejskich.
- Akcją „Zdrowe Serce” włączamy się w obchody 10. rocznicy akcesji naszego kraju do Unii Europejskiej - mówi Daria Rodziewicz, rzecznik prasowy szpitala.
- Nasz szpital jest wdzięczny za pieniądze otrzymane z funduszy europejskich. Dziś chcemy się za te pieniądze odwdzięczyć proponując mieszkańcom możliwość przeprowadzenia bezpłatnych badań lekarskich, przy okazji pokazując także jakie obecnie mamy możliwości.W ostatnich latach Miejski Szpital Zespolony zrealizował trzy duże projekty wsparte w znaczący sposób funduszami unijnymi. Pod koniec 2012 roku zakończona została modernizacja szpitalnego obiektu przy al. Wojska Polskiego. Rok później zakończono modernizację bloku C budynku przy ul. Niepodległości. Całość kosztowała 22,9 mln zł, z czego 14 mln złotych stanowiła dotacja unijna. Trzeci z projektów to wdrożenie medycznego systemu usług on-line oraz ucyfrowienie aparatury diagnostycznej. Na ten projekt wydano 3,3 mln złotych, z czego aż 2,8 mln zł pochodziło z funduszy Unii Europejskiej.
- Gdyby nie dotacje z Unii Europejskiej nie bylibyśmy w stanie ani przeprowadzić modernizacji naszych budynków, ani zmodernizować posiadanego sprzętu - wyjaśnia Daria Rodziewicz.
- Przypomnę, że szpital mieści się w XIX-wiecznych budynkach, które przed modernizacją nie spełniały nawet minimalnych standardów określonych przez Ministra Zdrowia. Teraz nie tylko spełniamy te standardy, ale „wskoczyliśmy” na wyższy poziom.
- Zyskaliśmy przede wszystkim wysoką jakość i standardy świadczonych usług, przygotowaliśmy szpital na wejście w XXI wiek - dodaje Marek Ciesielski, kierownik działu marketingu Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
Miejscem dzisiejszej akcji personelu szpitala było Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy.
- Po pierwsze - Aquasfera to obiekt kojarzący się z ruchem, rekreacją, zdrowiem - wyjaśnia Marek Ciesielski.
- Po drugie - Aquasfera to też obiekt wybudowany przy dużym wsparciu funduszy unijnych.W holu Aquasfery zorganizowano stanowiska - gabinety lekarskie, gdzie można było wykonać podstawowe badania. Ich wyniki można było skonsultować z kardiologiem. Można było też uzyskać poradę dietetyka i porozmawiać z psychologiem. Obok stanowisk medycznych umieszczono banery i fotografie pokazujące zmiany, jakie zaszły w Miejskim Szpitalu Zespolonym dzięki wspomnianym wyżej inwestycjom. Inwestycje te - jak się okazuje - nie są jedynymi, jakie realizowane są w olsztyńskim szpitalu przy wsparciu funduszy unijnych.
- Już w czerwcu zapraszamy na otwarcie nowego oddziału w naszym szpitalu - mówi Marek Ciesielski.
- Będzie to oddział chirurgii szczękowej, który zorganizowaliśmy również przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej.
Z D J Ę C I A
F I L M Y