Warsztaty Bałtyjskie w Magazynie Solnym | Więcej zdjęć »
W położonym przy olsztyńskim zamku Magazynie Solnym odbyło się dziś (24.04) kolejne spotkanie z cyklu „Warsztaty Bałtyjskie”. Na wykład o Jaćwingach zaprosiło amatorów historii i archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Towarzystwo Naukowe Pruthenia.
- Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie od lat prowadzi cykle spotkań popularno-naukowych przeznaczonych dla miłośników historii i archeologii - mówi Elżbieta Jelińska, dyrektor muzeum. - „Olsztyński Wehikuł Czasu” to historia Olsztyna przekazywana w sposób przystępny i zrozumiały dla wszystkich, podczas spotkań z cyklu „Cavata na Olsztyńskim Zamku” prezentujemy wyjątkowe okazy z naszych zbiorów, natomiast „Warsztaty Bałtyjskie” to wysublimowana wiedza przede wszystkim dla miłośników historii i archeologii.
Spotkania każdego ze wspomnianych cykli odbywają się przeciętnie raz w miesiącu. Dniem przeznaczonym na „Warsztaty Bałtyjskie” od 2005 roku jest trzeci czwartek miesiąca.
Bohaterami dzisiejszego spotkania byli Jaćwingowie - pogański lud pruski żyjący na obecnych północno-wschodnich obrzeżach Polski - na obszarze Suwalszczyzny i wschodnich Mazur do XIII wieku, kiedy zostali częściowo wyniszczeni i przesiedleni w wyniku rywalizacji krzyżacko-litewskiej. Wykład poświęcony temu ludowi zatytułowany „Wczesnośredniowieczne ośrodki grodowe Jaćwieży w świetle danych archeologicznych i historycznych” wygłosił dr Marcin Engel, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych, specjalista archeologii wczesnego średniowiecza ziem bałtyjskich. Marcin Engel jest kustoszem Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Od 1999 roku pracuje w Dziale Archeologii Bałtów tego muzeum. Jest badaczem ośrodków grodowych w Grodzisku, Konikowie i Szurpiłach oraz problematyki osadniczej Jaćwieży i Prus.
R E K L A M A
W referacie Marcin Engel przedstawił wyniki swoich studiów z ostatnich lat dotyczących charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego Jaćwieży jakim są grodziska i ich zaplecze w postaci osad, strażnic, wałów, cmentarzysk itp. Starał się także wyjaśnić w jaki sposób idea budowy tych ośrodków dotarła na tereny północno-wschodniej Polski, kim byli ich właściciele oraz przeciwko komu wznoszono tak potężne twierdze jak Szurpiły, Jegliniec czy Dybowo.