Muzeum Warmii i Mazur przygotowuje się do otwarcia nowej wystawy. Miejsce po zakończonej nuż wystawie ubiegłorocznych nabytków muzeum w barokowym skrzydle olsztyńskiego zamku zajmie wystawa „Portretowe inspiracje”. Wernisaż nowej wystawy w najbliższy czwartek (24.04) o godz. 18.00.
Wystawa ma na celu przybliżenie widzom zagadnienia pierwowzoru malarskiego oraz znaczenia grafiki w służbie królewskiej dyplomacji i jej roli w upowszechnianiu wizerunków. Zwiedzając dawne rezydencje często mamy możliwość oglądania portretów ich byłych właścicieli - całopostaciowe, w popiersiu, en face, w ujęciu trzy czwarte lub z profilu. Takie też wizerunki przeważać będą wśród eksponatów nowej wystawy.
- W pierwszej sali będzie można zobaczyć najstarsze obrazy namalowane w XVII wieku przez artystów działających w Holandii, Prusach i Rzeczypospolitej - informuje kustosz Iwona Beata Kluk, z działu sztuki dawnej Muzeum Warmii i Mazur, autorka wystawy.
- Wśród wystawionych portretów ważne miejsce zajmują podobizny elektorów brandenburskich Fryderyka Wilhelma i Fryderyka III - od 1701 r. króla Prus Fryderyka I oraz wizerunek członka rodziny namiestników Zjednoczonych Niderlandów Jana Maurycego van Nassau z linii Siegen, gubernatora Brazylii, sportretowanego jako kawalera zakonu joannitów. Portrety królewskie stanowiły często wzór i inspirację dla zamawiających własne podobizny i artystów.
- Stąd obok wymienionych pokażemy portrety szlachty - Radziwiłłów, Dohnów, Doenhoffów. Do rarytasów wystawienniczych z pewnością należą rzadko pokazywane publiczności starodruki, dekoracyjne blachy i figury odlane w brązie - dodaje autorka wystawy.
W drugiej sali zostaną wyeksponowane głównie obrazy z XVIII wieku, zestawione z wizerunkami późniejszymi, powstałymi w XIX i XX stuleciu.
- W tej sali pokazujemy różne portrety Fryderyka Augusta II z dynastii Wettynów jako elektora saskiego oraz jako króla polskiego Augusta III wraz z małżonką Marią Józefą Habsburżanką - mówi Iwona Beata Kluk.
- Obok wizerunków malarskich wymienionej pary, muzeum zaprezentuje porcelanową figurę Augusta III w stroju polskim wykonaną w Miśni według pierwowzoru autorstwa Johanna Joachima Kändlera (1741).W kolejnej sali zostaną zaprezentowane portrety cesarzy Józefa I i Wilhelma I, króla Anglii i namiestnika Zjednoczonych Niderlandów Willema III, królów Prus - Fryderyka II i kolejno Fryderyka Wilhelma I, Fryderyka Wilhelma II, Fryderyka Wilhelma III i Fryderyka Wilhelma IV razem z ich małżonkami oraz portrety królów Polski Jana III Sobieskiego i Augusta III.
- Obok wizerunków wymienionych władców zostaną zawieszone podobizny ich poddanych z rodów Tettau, Kanitz, Lehndorff, Berg - dodaje pani kustosz.
- W tej części wystawy na szczególną uwagę zasługują figury. Pierwsza z nich powstała w Kadyńskiej Wytwórni Majoliki w 1914 r. Dwie pozostałe to dzieła znakomitych rzeźbiarzy: Ulricha von Salpiusa (1857), nosząca ślady jej niezwykle burzliwej historii, i Adolfa Wildta. W ostatnie z sal barokowych urządzone zostanie atelier artysty - malarza, grafika, fotografa.
- Pokażemy tu prace artystów XX wieku zestawione z obrazami namalowanymi w XVIII i XIX stuleciu oraz rycinami z XVIII wieku - dodaje Iwona Beata Kluk. -
W odróżnieniu od wcześniejszych dzieł często zawierają ukryte podteksty dające pole dla interpretacji.Gross prezentowanych na wystawie dzieł pochodzi ze zbiorów własnych Muzeum Warmii i Mazur. Kilka obrazów zostało wypożyczonych z Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum w Ostródzie i Galerii Sztuki Współczesnej BWA.
Przypominamy: otwarcie wystawy w czwartek (24.04) o godz. 18.00 w olsztyńskim zamku.