Magdalena Starska - rysunek (fot. archiw. BWA)
Już dziś (17.04) w sali kameralnej olsztyńskiego BWA otwarta zostanie nietypowa dla tej przestrzeni wystawa. Wystawione eksponaty będzie można podziwiać także siedząc lub leżąc.
Mieszkająca na co dzień w Poznaniu artystka performance, autorka instalacji, rzeźb i rysunków Magdalena Starska wyłożyła podłogę BWA miękkim filcem, a także zbudowała ścianki z tego materiału. Na ścianach zawiesiła liczne, kolorowe rysunki. Tu i ówdzie postawiła rzeźby wykonane z przedmiotów codziennego użytku. Natomiast w centralnym punkcie ekspozycji znajdzie się wielka „kropla” - instalacja w kształcie ni to namiotu, ni wielkiego siedziska, na którym zwiedzający będą mogli, w intencji artystki, odpocząć. Ciężko o tym pisać, najlepiej samemu przyjść i zobaczyć.
Przed wernisażem, o godz. 17:00 BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza do wzięcia udziału w akcji performance „W Mocy jest Ruch” przed budynkiem galerii.
Kuratorką projektu jest Joanna Tekla Woźniak.
******
Magdalena Starska - urodzona w 1980 r. w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Artystka performance, autorka rysunków i instalacji. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych w 2005 roku (dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego). Członkini grupy Penerstwo (artystyczna grupa absolwentów poznańskiej ASP założona w 2007 roku, do której obok artystki należą: Piotr Bosacki, Wojciech Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga, Tomasz Mróz oraz Iza Tarasiewicz). Debiutowała w 2005 roku wystawą „Uwaga! Schody” w poznańskiej Galerii Pies. Związana z warszawską Galerią Stereo. Poza galeriami w Polsce jej prace pokazywano również we Włoszech i w Czechach.
Uczestniczka m.in. takich projektów jak: Ekspektatywy organizowanej przez Fundację Bęc Zmiana (2009); Sekcji Sztuki Nowoczesnej. Alfabet polski 1 organizowanej przez BWA w Tarnowie (2009); Przedmieść organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (2011, projekt połączony z rezydencją w Ostrawie, Wiedniu i Krakowie). Brała udział w akcji kulturalnej TAKK! organizowanej przez Rondo Sztuki w Katowicach w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej (2011). W ramach projektu Drobnostki w katowickim BWA zorganizowała grupowe robienie zapraw na zimę pt. Na uspokojenie (2012). Wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku (2013). Laureatka następujących nagród, stypendystka: stypendium MKiDN w dziedzinie Sztuki plastyczne (2010); jako członkini grupy Penerstwo otrzymała nagrodę TVP Kultura Gwarancję Kultury w dziedzinie Sztuki wizualne (2011); wyróżnienie na Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 6 organizowanym w Słupsku przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej (2011); Medal Sztuki Młodych od Głosu Wielkopolskiego (2013).
Od początku 2014 roku gościła już z wystąpieniami performance i wystawami w Gdańskiej Galerii Miejskiej, Galerii Manhattan w Łodzi, Galerii Stereo w Warszawie.