BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza mieszkańców miasta do wzięcia udziału w akcji artystycznej Magdaleny Starskiej. Performance „W Mocy jest Ruch” odbędzie się w najbliższy czwartek (17.04) o godzinie 17.00 przed budynkiem galerii.
Wiadomo już, że głównym motywem akcji będzie wspólne przesypywanie piasku. Brzmi banalnie? Nie dla tych, którzy znają wcześniejsze realizacje artystki. Z użyciem prostych środków, prozaicznych czynności i zwyczajnych przedmiotów potrafi ona stworzyć niezwykle oryginalne, niecodzienne sytuacje.
W centrum Katowic zbudowała np. sztuczną jaskinię, w której ludzie mogli się ogrzewać przy koksownikach, a w Zielonej Górze ogromne siedzisko w kształcie lodowca, na którym mogli odpoczywać bywalcy jednego z tamtejszych parków. Artystka zapraszała już ludzi do wspólnego kiszenia ogórków, wymieniania się przetworami domowej roboty, jeżdżenia na szczotkach czy przebierania się w maski tajemniczych stworzeń, nazywanych przez nią „beztwarzowcami”.
Wszystkie te działania i wiele innych, cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Kluczem do sukcesu Magdaleny Starskiej jest być może to, że do wspólnego działania nikt nie jest przez nią zmuszany. Dla artystki bardzo istotne jest dobre samopoczucie biorących udział w działaniu, przyjazna i spokojna atmosfera skupienia. Nie bez znaczenia jest zapewne także bezpretensjonalność i naturalność, czy wręcz pewna organiczność tych działań.
Tym razem artystka, z pomocą dziesięciu wolontariuszy i chętnych do pomocy osób zbuduje specjalną konstrukcję do przesiewania piasku. Będą go minimum dwie tony. Jednakże nie to zdaje się być w najważniejsze. Performance „W Mocy jest Ruch” ma być przede wszystkim pretekstem do spotkania się, zatrzymania w codziennym biegu, włączenia do wspólnego działania i zabawy.
Performance w Olsztynie będzie trzecim, ostatnim z serii wystąpień realizowanych przez Magdalenę Starską od początku tego roku. Pierwszy z nich, zatytułowany „Bez Mocy” miał miejsce w Gdańskiej Galerii Miejskiej, drugi, zatytułowany „Wchodzi Moc” w łódzkiej Galerii Manhattan. Działanie w Olsztynie będzie z nich wynikać. „W Mocy jest Ruch” ma być już wyłącznie eskalacją radości, w założeniu artystki - radosnym świętem. Nie bez przyczyny w programie BWA działanie to przypada na początek kalendarzowej wiosny, kiedy przyroda i ludzie budzą się z zimowego letargu.
Olsztyński performance będzie dokumentowany, jego fragmenty złożą się na film o Magdalenie Starskiej, kręcony aktualnie przez Annę Hatłas. Do 1 czerwca holu BWA będzie można także obejrzeć dokumentacje wszystkich trzech perfromance’ów - z Gdańska, Łodzi i po zmontowaniu, także z Olsztyna. Razem ułożą się one w symboliczną opowieść o „Mocy”, której początkowo brakuje, następnie pojawia się, aby finalnie wypełnić nie tylko ludzi, ale też kreowaną przez nich wspólnie przestrzeń.
Przewidywany czas trwania akcji to 50 min, po jej zakończeniu artystka, wraz z publicznością uda się do BWA, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się uroczyste otwarcie jej wystawy „Słońce jest najważniejsze”.
******
Magdalena Starska - urodzona w 1980 r. w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Artystka performance, autorka rysunków i instalacji. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych w 2005 roku (dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego). Członkini grupy Penerstwo (artystyczna grupa absolwentów poznańskiej ASP założona w 2007 roku, do której obok artystki należą: Piotr Bosacki, Wojciech Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga, Tomasz Mróz oraz Iza Tarasiewicz). Debiutowała w 2005 roku wystawą „Uwaga! Schody” w poznańskiej Galerii Pies. Związana z warszawską Galerią Stereo. Poza galeriami w Polsce jej prace pokazywano również we Włoszech i w Czechach.
Uczestniczka m.in. takich projektów jak.: Ekspektatywy organizowanej przez Fundację Bęc Zmiana (2009); Sekcji Sztuki Nowoczesnej. Alfabet polski 1 organizowanej przez BWA w Tarnowie (2009); Przedmieść organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (2011, projekt połączony z rezydencją w Ostrawie, Wiedniu i Krakowie). Brała udział w akcji kulturalnej TAKK! organizowanej przez Rondo Sztuki w Katowicach w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej (2011). W ramach projektu Drobnostki w katowickim BWA zorganizowała grupowe robienie zapraw na zimę pt. Na uspokojenie (2012). Wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku (2013). Laureatka następujących nagród, stypendystka: stypendium MKiDN w dziedzinie Sztuki plastyczne (2010); jako członkini grupy Penerstwo otrzymała nagrodę TVP Kultura Gwarancję Kultury w dziedzinie Sztuki wizualne (2011); wyróżnienie na Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 6 organizowanym w Słupsku przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej (2011); Medal Sztuki Młodych od Głosu Wielkopolskiego (2013).
Od początku 2014 roku gościła już z wystąpieniami performance i wystawami w Gdańskiej Galerii Miejskiej, Galerii Manhattan w Łodzi, Galerii Stereo w Warszawie.
Z D J Ę C I A