Niemal co czwarty dorosły mieszkaniec województwa pozostaje bez pracy. Niestety Warmia i Mazury przodują w krajowych statystykach bezrobocia. Targi pracy takie, jak te, które wczoraj (11.04) odbyły się w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego, mają to zmienić.
Kilkudziesięciu wystawców, setki zwiedzających, głównie studentów i bezrobotnych. Tak w skrócie można opisać to, co działo się na VI Nowoczesnej Giełdzie Pracy. W Olsztyńskiej Szkole Wyższej pojawiły się przede wszystkim instytucje, które albo oferują zatrudnienie albo mogą zaproponować szeroko rozumianą pomoc w znalezieniu pracy.
A tej obecnie nie ma prawie co dziesiąty dorosły mieszkaniec Olsztyna. To, co prawda niewiele w porównaniu z danymi z regionu. Najgorzej jest w powiatach piskim i braniewskim. Tam do popularnych pośredniaków zagląda co trzeci zdolny do pracy. Jednak w porównaniu z innymi regionami, nawet sytuacja olsztynian nie wygląda dobrze. W sąsiednim Gdańsku czy Warszawie bezrobocie nie przekracza odpowiednio siedmiu i pięciu procent.
Wczorajsze targi pracy to jedno z tych przedsięwzięć, które w zamyśle z problemem bezrobocia mają walczyć. Wśród wystawców spotkaliśmy m.in. warmińsko-mazurską policję. Przy jej stoisku można było zapoznać się z ofertą pracy w służbach mundurowych, dowiedzieć się, jakie kryteria trzeba spełniać, by starać się o pracę w policji i jak wygląda procedura, która prowadzi do zdobycia munduru.
Do swoich siedzib zapraszały też Ochotnicze Hufce Pracy. Jak zapowiadali ich przedstawiciele, oferta OHP skierowana jest głównie do młodzieży w wieku od 15 do 25 lat, bezrobotnej i nieaktywnej zawodowo. OHP ma też specjalne programy dla uczniów i absolwentów, którzy wkrótce wejdą na rynek pracy czy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Wśród wystawców były też instytucje, które w znalezieniu dobrej pracy pomagają oferując różnego rodzaju kursy przygotowawcze i szkolenia. Fundacja Wspieranie i Promocja Przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach przedstawiła na targach ofertę skierowaną przede wszystkim do młodych ludzi, którzy chcą podnieść swoje kompetencje i kwalifikacje.
- Na potrzeby targów przygotowaliśmy szkolenia, które cieszą się największym zainteresowaniem studentów i absolwentów szkół. Takie tematy jak wiedza z zakresu funduszy europejskich, tworzenia biznesplanu czy nawet organizacji prac biurowych znacznie zwiększają szanse na znalezienie pracy. Pomagają też tym osobom, które myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej - powiedziała Magdalena Wermter, odpowiedzialna z organizację szkoleń.
Na VI Nowoczesnej Giełdzie Pracy odbył się też panel ekspercki, w którym wzięli udział przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Dyskutowano m.in. o problemach, z jakimi muszą zmierzyć się osoby poszukujące pracy oraz o plusach i minusach, wynikających z posiadania własnej działalności gospodarczej.
Z D J Ę C I A