Komsja ustaliła, że sprzątanie ulic odbędzie się natychmiast po przejściu uczestników Kortowiady
W marcu Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego obradowała czterokrotnie. Dziś przedstawiamy Państwu sprawozdanie z 11. tegorocznego spotkania, z którego protokół dotarł do nas wczoraj (10.04).
Na posiedzeniu, które miało miejsce w drugiej połowie marca tradycyjnie obecnie byli przedstawiciele Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, policji i straży miejskiej, MPK, Urzędu Miasta, taksówkarzy oraz Obywatelskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Na wstępie komisja zajęła się wnioskiem jednej z mieszkanek Osiedla Generałów. Na jej prośbę przy ul. Kleeberga powstanie nowe miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Nie podjęto natomiast decyzji w sprawie montażu drugiego progu zwalniającego przy ul. Dadleza. KBRD zamierza poczekać na opinię Rady Osiedla Jaroty.
Z kolei przedstawiciel straży miejskiej zgłosił problem rozjeżdżania zieleńców na Dajtkach. Między ulicami Żytnią i Pszenną pojawi się kilka słupków, uniemożliwiających wjazd na trawnik.
Z wnioskami wyszedł też Wydział Inżynierii i Oświetlenia. Dotyczyły one opinii w sprawie zamontowania sygnalizatorów S-3 „w prawo” przy przejściu przez ul. Kętrzyńskiego, przy wjeździe z ronda Bema oraz wyboru wersji sterowania na Placu Bema w związku z realizacją projektu ITS oraz dostosowaniem wszystkich sygnalizacji świetlnych do obowiązujących przepisów. W pierwszym przypadku Komisja wnioskowała o pozostawienie obecnego rozwiązania, w drugim o wprowadzenie wersji 3 tj. układ ze strzałkami, bez zawracania w fazie 1 i 4.
Negatywną odpowiedź usłyszeli z kolei mieszkańcy ulicy Bursztynowej. Chcieli by umożliwić im parkowanie na lewym chodniku. Komisja uznała, że chodnik jest za wąski. Wniosek jednego z mieszkańców Zatorza zakończył się natomiast apelem do policji o częstsze pojawianie się na ulicy Paderewskiego w okolicach szkoły. Zdaniem wnioskodawcy kierowcy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość, przy szkole, przed przejściami dla pieszych, często stosują manewr wyprzedzania.
Ze studenckim samorządem UWM ustalono także kilka pierwszych wniosków dotyczących Kortowiady. Oto one: miejsce zbiórki studentów na Placu Solidarności, ustawienie tam kilku toalet przenośnych, zabezpieczenie ul. Piłsudskiego, od ul. Kościuszki do Głowackiego płotkami metalowymi, sprzątanie ulic od razu po przejściu ostatnich uczestników parady, na pętli autobusowej Stary Dwór ustawiona będzie osoba z firmy sprzątającej w piątek i sobotę wieczorem, na al. Warszawskiej, przed Kortowem zasłonięty będzie znak ograniczenia prędkości do 70 km/h.
Swoje uwagi zgłosił też członek ORBRD. Dotyczyły one braku znaków pionowych D-6 przy przejściach dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Mazurskiej z ul. Partyzantów oraz ul. Jarockiej z ul. Pomorską. Komisja wniosła o uzupełnienie oznakowania.
Z kolei przedstawiciel straży miejskiej opowiedział o pomyśle jednego z mieszkańców, by w miejscu barierek na parkingu przy centrum handlowym H&B na ul. Wilczyńskiego, utworzyć miejsce postojowe dla osoby niepełnosprawnej.
MPK wnioskowało natomiast o poprawę stanu nawierzchni na remontowanym skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Armii Krajowej i Obrońców Tobruku. Zostanie to zgłoszone wykonawcy. Policja natomiast zaproponowała korekty na leśnym odcinku al. Wojska Polskiego. Komisja uznała, że zostaną rozpatrzone na kolejnym spotkaniu. Oprócz tego zgłoszona została prośba o wycięcie dwóch drzew przy ul. Bałtyckiej, gdzie niedawno doszło do śmiertelnego wypadku.