W uroczystym koncercie z okazji 5-lecia Chóru przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w niedzielę (13.04) o godz. 20.00 w Bazylice Katedralnej św. Jakuba w Olsztynie prof. Benedykt Błoński poprowadzi orkiestrę filharmoników warmińsko-mazurskich oraz chór działający przy filharmonii. Towarzyszyć im będą znakomici soliści: Iwona Hossa - sopran, Szymon Rona - tenor oraz Dominik Opaliński - bas. W jubileuszowym koncercie artyści wykonają w olsztyńskiej Katedrze Stabat Mater D.383 Franciszka Schuberta.
Rozmowa z prof. Benedyktem Błońskim- Na koncercie jubileuszowym w katedrze usłyszymy Stabat Mater D383 Franciszka Schuberta. Dzieło mało znane, rzadko wykonywane. Co kierowało takim wyborem?- Długo się zastanawiałem, jaki utwór można by zaprezentować przy takiej okazji. Wpływ na wybór miał termin naszego koncertu, tuż przed Wielkanocą. Zastanawiałem się, jaki utwór byłby odpowiedni na ten czas - stąd Stabat Mater. A że Schubert? Bo muzyka romantyczna, to - obok barokowej - klimaty, które mi odpowiadają najbardziej. A poza tym szukałem utworu, który nie był w Olsztynie jeszcze wykonywany. Muzyki mamy do wyboru tyle, że warto przypominać również tę mniej znaną. Tym bardziej, że Stabat Mater D383 Schuberta to utwór przepiękny, młodzieńczy utwór tego kompozytora. Są tam miejsca, w których na przykład obój prawie płacze, akompaniując solistom.
Co było najważniejsze w pięcioletniej historii chóru?- Pięć lat istnienia, to w zasadzie bardzo niedużo... Ale przez te pięć lat przygotowaliśmy samych utworów wokalno-instrumentalnych przeszło dwadzieścia, jak na przykład Requiem czy Mszę koronacyjną Mozarta, po Carmina Burana Carla Orffa, nie mówiąc już o utworach a cappella. Naszym największym osiągnięciem było jednak uczestnictwo w wykonaniu Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją samego kompozytora. Wykonaliśmy to dzieło, wespół z chórem z Krakowa, po zaledwie jednym roku działalności chóru przy filharmonii. To było dla nas wyzwanie niesamowite, któremu sprostaliśmy.
Muszę też wspomnieć o koncertach, które mieliśmy w Kaliningradzie, w Grodnie, w Kłajpedzie i w Wilnie, a także o naszym uczestnictwie w międzynarodowym konkursie chórów w Bułgarii, gdzie zdobyliśmy I nagrodę. A były jeszcze występy z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i 100. rocznicy skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni Rota - doskonałe okazje do szerokiej prezentacji muzyki polskiej, którą zawsze warto upowszechniać.
Plany i marzenia na przyszłość?- Jak wspomniałem, pracowaliśmy dużo nad muzyką wokalno-instrumentalną, uczestniczymy też w operowych przedsięwzięciach naszej filharmonii, co nas cieszy, bo uczestnictwo w operach rozwija, kształci poczucie ruchu scenicznego. Tym niemniej teraz chciałbym dla odmiany popracować więcej z programem a cappella. I to jest najważniejsze marzenie na czas najbliższy.
Dziękujemy za rozmowę*****
Benedykt Błoński dyrygentJest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (1982) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. Od tamtego czasu do roku 2009 pracował również z Chórem im. prof. W. Wawrzyczka, pod opieką obecnego Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego.
Z chórem tym brał udział w wielu konkursach i festiwalach, krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg najwyższych nagród (I miejsca, złote medale, a także Grand Prix).
Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został uhonorowany: Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1997); Honorową Odznaką Wojewody Olsztyńskiego „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1997); Złotym Krzyżem Zasługi (2001); Nagrodą indywidualną Prezydenta Miasta Olsztyna (2002); Odznaką Honorową Złotą z Laurem Zarządu Głównego PZChiO; Nagrodami indywidualnymi I i II stopnia Rektora UWM w Olsztynie; Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007); Nagrodą im. Feliksa Nowowiejskiego przyznawaną przez Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie sztuk muzycznych (2011), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012).
W swoim dorobku Benedykt Błoński ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne w kraju i za granicą oraz 13 płyt CD:
- Domenico Cimarosa: Requiem pro defunctis,
- Od Palestriny do Lennona,
- Sacrum et profanum,
- Cicha noc, Silent Night, Stille Nacht,
- Czasem... (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
- Dwupłytowy album: Chwalmy Pana i W śpiewie się radujmy;
- Gaude Mater Polonia...,
- Litania Gietrzwałdzka (album wokalno- -instrumentalny, prawykonanie),
- Modlitwa o pokój,
- Feliks Nowowiejski - Pieśni morskie na chór mieszany a capella op. 42 (nr 1-17 i nr 18-34),
- Wonderful World<./p>
Prowadził także setki koncertów krajowych i zagranicznych (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Meksyk, Argentyna) z muzyką polską i zagraniczną, w tym prawykonania.
Benedykt Błoński od lat współpracuje z chórami zagranicznymi, a także z Filharmonią Warmińsko-Mazurską, dla której przygotowywał i prowadził koncerty oratoryjne. Zasiada w radach artystycznych i jury licznych konkursów i festiwali chóralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (m.in. Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat w Legnicy, Ogólnopolski Konkurs Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, Międzynarodowe Recitale Chóralne Hora Cantavi w Suwałkach).
Był dyrektorem artystycznym międzynarodowych warsztatów chóralnych Eurochor 2001, dyrektorem artystycznym Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej In Terra Pax, członkiem International Choir Olympic Council na lata 2008-2012. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.
Wykłada dyrygowanie i metodykę prowadzenia chórów na Podyplomowych Studiach Chórmistrzowskich przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego (od roku 2012 - dziekanem Wydziału Sztuki), recenzentem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, promotorem czterech prac doktorskich, członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego na lata 2009-2016.
Od roku 2009 prowadzi Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, z którym już osiągnął znaczne sukcesy, jak np. I miejsce w kat. chórów mieszanych na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Kiten/Primorsko w Bułgarii (2010). a także wykonał dzieła wokalno-instrumentalne m.in.: Messe modale en septuor Alaina, Requiem Mozarta, Requiem Ruttera, Requiem polskie Pendereckiego, Te Deum Charpentiera, Missa pro pace Kilara, Księżniczka Czardasza Kalmana, Zemsta nietoperza Straussa, Tosca Pucciniego, Traviata Verdiego.
W 1999 roku, w wieku 42 lat, otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.
Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Chór powstał w październiku 2009 r. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono uznanemu dyrygentowi chóralnemu, Benedyktowi Błońskiemu. Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 r. w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.
Podczas prawie czteroletniej działalności Chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych oraz z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Fest 2010 w kategorii chórów mieszanych.
Zespół uczestniczył w ważnych rocznicach i wydarzeniach, takich jak dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni Rota, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, Koncert w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.
Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym w życiu zespołu było wykonanie Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010).
W repertuarze chór posiada m.in.: Requiem Mozarta, Requiem Johna Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor Jehana Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace Wojciecha Kilara oraz operę Tosca Pucciniego i operetki: Księżniczkę czardasza Kálmána oraz Zemstę nietoperza Straussa.
Atrakcyjny repertuar, zarówno a cappella jak i wokalno-instrumentalny (m.in. IX Symfonia Beethovena), o wysokim stopniu trudności i w profesjonalnym wykonaniu, stanowi o pozycji zespołu w rodzimym środowisku muzycznym.
Iwona Hossa - sopranZaliczana jest do czołowych sopranistek swojego pokolenia. Jej kunszt wokalny podziwiany jest w wielu miejscach na świecie, gdzie zawsze oczarowuje publiczność, zdobywając równocześnie uznanie krytyki. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Ewy Wdowickiej (1998).
Debiutowała partią Violetty w Traviacie Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, w tym samym roku zostając solistką tej sceny. Jako solistka związana jest również z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, gdzie także debiutowała jako Violetta. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi w Polsce i za granicą.
Zdobyła Grand Prix i Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach, III nagrodę oraz specjalną Nagrodę Mozartowską na 6. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. Jest też laureatką Konkursu Finalistów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych „Orfeo” w Hanowerze. Otrzymała Bursztynowy Pierścień za rolę Konstancji w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta, Medal Młodej Sztuki za osiągnięcia na scenach operowych, Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za rolę Hanny w Strasznym Dworze Moniuszki (Teatr Wielki - Opera Narodowa). W 1995 r. przyznano jej stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a w 1998 Stypendium dla Młodych Twórców Poznańskiego Środowiska Artystycznego.
Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak między innymi David Lloyd-Jones, David Agler, Maurizio Benini, Charles Dutoit, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk, John Neschling, Krzysztof Penderecki. Brała także udział w prestiżowych festiwalach, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwalu Sacrum Profanum, festiwalu operowym w Carcassonne we Francji, w Wexford Opera Festival w Irlandii, Festiwalu Rossiniego w Pesaro we Włoszech.
Iwona Hossa wykonuje muzykę od baroku (Bach, Handel, Vivaldi) do współczesności (Penderecki, Kilar, Górecki, Maksymiuk, Jasiński, Serafiński). W swoim repertuarze artystka ma kilkadziesiąt partii operowych (m.in. Mozarta: Konstancja w Uprowadzeniu z Seraju, Fiordiligi w Cosi fan tutte, Moniuszki: Hanna w Strasznym dworze, Rossiniego: Rozyna w Cyruliku sewilskim, Verdiego: Violetta w Traviacie, Gilda w Rigoletcie, Donizettiego: Norina w Don Pasquale i partia tytułowa w Łucji z Lammermoor, Pucciniego: Liu w Turandot), a także operetkowych oraz oratoryjno-kantatowych. Śpiewa też pieśni.
Dokonała licznych nagrań płytowych, wśród nich są m.in. Stabat Mater i Litania do Marii Panny Karola Szymanowskiego (nominowana do nagrody Grammy 2009), muzyka Krzysztofa Pendereckiego (Siedem Bram Jerozolimy i Lieder der Vergaenglichkeit, oraz DVD z Passio et Mors Domini Nostri secundum Lucam w reżyserii Grzegorza Jarzyny). Wzięła także udział w produkcji BBC Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz, która została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Emmy 2005 w kategorii „najlepszy program poświęcony sztuce”.
Szymon Rona - tenorStudent roku dyplomowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie dr Violetty Narywskiej.
W latach 2011 oraz 2012 zdobył wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy” w Warszawie. W 2012 r. rozpoczął współpracę solistyczną z bydgoską Opera Nova, debiutując na Bydgoskim Festiwalu Operowym rolą Hajnego w premierowym spektaklu Rusałki Dvořáka. Jest finalistą Konkursu Wokalnego im. J.E.J. Reszków w Częstochowie z 2013 r.
Współpracuje również z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Orkiestrą Symfoników Bydgoskich. Prowadzi działalność koncertową na terenie całego kraju. Pracował z takimi dyrygentami jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Maciej Figas, Zygmunt Rychert, Piotr Wajrak, Elżbieta Wiesztord.
Dominik Opaliński - basUkończył studia I stopnia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dr hab. Marka Moździerza. W 2010 r. uczestniczył w kursie wokalnym prowadzonym przez prof. Włodzimierza Zalewskiego.
Na scenie zadebiutował w maju 2011 r. rolą Sempronia w operze Josepha Haydna Lo speziale. Podczas V Międzynarodowego Operowego Forum Młodych w Opera Nova w Bydgoszczy wykonał partię Wuja Sarvaora w La vida breve Manuela de Falli; na kolejnym Festiwalu wystąpił jako Enterich w operetce Student żebrak Karla Millöckera. W czerwcu 2012 r. na premierze opery Tosca Pucciniego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie wykonał partię Strażnika więziennego.
Brał udział w koncertach oratoryjnych, śpiewając partie solowe w Stabat Mater Józefa Haydna, w Requiem i w Mszy koronacyjnej C-dur Mozarta, w Magnificat Vivaldiego, w Oratorium Pasyjnym Ta Hagia Pathe ks. Przemysława Pasternaka.
Pracował z takimi dyrygentami jak Zygmunt Rychert, Piotr Sułkowski, Benedykt Błoński, Elżbieta Wiesztord. Współpracuje z Orkiestrą Symfoników Bydgoskich im Johanna Straussa.
******
13 kwietnia (niedziela), godz. 20.00, Bazylika Katedralna św. Jakuba w Olsztynie
Uroczysty koncert
z okazji 5-lecia Chóru przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej:» Benedykt Błoński - dyrygent
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
» Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (przygotowanie chóru: Benedykt Błoński)
Soliści:
» Iwona Hossa - sopran
» Szymon Rona - tenor
» Dominik Opaliński - bas
Program: Franz Schubert - Stabat Mater D.383
Części:
I. Jesus Christus schwebt am Kreuze (chór)
II. Bei des Mittlers Kreuze standen (sopran)
III. Liebend neiget er sein Antlitz (chór)
IV. Engel freuten sich der Wonne (duet: sopran i tenor)
V. Wer wird Zähren (chór)
VI. Ach, was hätten wir empfunden (tenor)
VII. Erben sollen sie am Throne (chór)
VIII. Sohn des Vaters, aber leiden (bas)
IX. O du herrlicher Vollender (chór)
X. Erdenfreuden und ihr Elend (trio: Möcht ich wie auf Adlers Flügeln)
XI. Daß dereinst wir, wenn im Tode (trio i chór)
XII. Amen (chór)
Wstęp na koncert jest wolny - Zapraszamy!
Z D J Ę C I A