W Olsztynie w czwartek i piątek (3-4.04) odbyła się przeznaczona dla samorządowców konferencja poświęcona technologii LED. Konferencję zorganizował Urząd Miasta Olsztyna, zaś partnerem strategicznym i merytorycznym - firma Philips Lighting Poland.
Podczas odbywającej się w Olsztyńskim Planetarium konferencji jej uczestnicy mogli poznać korzyści, przede wszystkim finansowe, płynące z oświetlenia miejskich ulic i placów lampami wykonanymi w technologii LED zamiast wysokoprężnymi lampami sodowymi, dającymi charakterystyczne żółto-pomarańczowe światło.
Eksperci przekonywali podczas konferencji, że najnowsza technologia LED dużo efektywniej wytwarza światło sztuczne, które umożliwia lepsze oświetlenie przy mniejszych kosztach. Wskazywali na wyniki badań naukowe, które wskazują, że przy niskich poziomach natężenia oświetlenia występujących w nocny, światło białe zapewnia znacznie lepsze widzenie niż oświetlenie żółte i to już przy niższym natężeniu, a więc przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Także dzięki lepszemu odwzorowaniu barw w świetle białym, otoczenie postrzegane jest jako jaśniejsze, bardziej przejrzyste i naturalne.
Oświetlenie, w którym jako źródła światła wykorzystywane są diody świecące LED jest najnowszą i intensywnie rozwijaną techniką, która już od kilku lat jest z powodzeniem stosowana do oświetlenia terenów miejskich na całym świecie. Podstawowe cechy oświetlenia LED to wysoka trwałość, niskie zużycie energii elektrycznej, doskonała jakość światła i łatwość sterowania.
Białe światło LED jest stosowane nie tylko do oświetlania ulic, ale i całej przestrzeni miejskiej. Jego właściwości pozwalają samorządom płacącym za oświetlenie miejskie uzyskiwać oszczędności finansowe bez konieczności drastycznego i szkodliwego wyłączania instalacji oświetleniowych.
Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się też z możliwościami Olsztyńskiego Planetarium w zakresie emisji filmów w technologii fulldome.
Z D J Ę C I A