Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Podróże fotograficzne - Bella Italia” - Łukasz Szwaj. Otwarcie wystawy nastąpi 11 kwietnia (piątek) o godz. 17. w Galerii Stary Ratusz WBP.
Wystawa „Bella Italia” to cykl fotografii powstałych na dwóch plenerach fotograficznych we Włoszech w 2013 roku. W trakcie swoich fotograficznych podróży Łukasz Szwaj odwiedził Wenecję, Florencję, Sienę, Rzym, Neapol oraz liczne miasta i miasteczka półwyspu Amalfi, regionu Toskanii i podalpejskiego jeziora Garda. Fotografie prezentowane na wystawie przedstawiają trzy regiony Włoch, które są bardzo odmienne od siebie, a jednocześnie jak magnes przyciągają turystów i są dumą ich mieszkańców.
Bella, Bello, Belle, Bei to tylko niektóre słowa, którymi Włosi określają piękno. Urodę renesansowej Wenecji, kamiennych toskańskich miasteczek, wzgórz porośniętych winoroślą, falującymi łanami pszenicy w otoczeniu wysmukłych cyprysów, piękno fresków Giotta i dzieł geniuszu Leonarda da Vinci.
Bella Toscana jest skarbnicą naturalnego i kulturalnego piękna. Podróżując po Toskanii krętymi strada bianca, zatrzymując się na szczytach wzgórz, zwiedzając kamienne miasteczka, napotyka się ślady przeszłości. Takie jak tomby dawnego ludu Etrusków, który w VII w. p.n.e. przybył na wybrzeże Toskanii, by rozwinąć tu swoją cywilizację. Jeździ się drogami wytyczonymi przez starożytnych Rzymian. Zwiedza fortezze pamietające czasy barbarzyńców i toczące się przez wieki wojny Sieny z Florencją.
Bella Lago di Garda - największe włoskie jezioro Garda wita przybyszów lazurowym lustrem wody, nad którym góruje masyw ze szczytem Monte Baldo. Strzeliste cyprysy, gaje oliwne i palmy kojarzą się z roślinnością śródziemnomorską. Silne wiatry sprawiają, że jezioro stało się mekką windsurfingu, miłośników paralotni, trackingu i kolarstwa górskiego, jednym słowem miejscem aktywnego wypoczynku. Piękno tego regionu prezentują fotografie miejscowości: Sirmione, Malcesine i Limone.
Bella Venezia jest jednym z najbardziej urokliwych miast na świecie. Zbudowana na kilkunastu wyspach z 800-letnią zabudową stanowi niepowtarzalną scenografię dla gondolierów, którzy są tu aktorami pierwszego planu. Magiczne nabrzeże Canal Grande z imponującymi pałacami odbijającymi się w wodzie jest źródłem inspiracji wielu artystów.
Te perły architektury, sztuki i natury nie milczą, ale dają nam lekcję życia, mówiąc: zatrzymaj się, ciesz się chwilą, skup się na tym co najważniejsze i wieczne. Fotografie Łukasza Szwaja są próbą przybliżenia tego, co bella, importante ed eterno.
******
Łukasz Szwaj (ur. 1983 w Olsztynie). Z wykształcenia pedagog i grafik komputerowy:
Fotografią zacząłem zajmować się, pracując jako grafik w agencjach reklamowych. Ponieważ do tworzenia projektów wykorzystywałem fotografie innych autorów, które nie zawsze mnie satysfakcjonowały, sam zacząłem fotografować, powracając do swojej wcześniejszej pasji.
Od tej chwili fotografowanie stało się sposobem wyrażania mojej fascynacji światem. Fotografuję z sercem, co nadaje moim zdjęciom osobisty charakter, a aparat traktuję jako narzędzie, dzięki któremu mogę zarejestrować zjawiska występujące w otaczającym mnie świecie. Staram się dokumentować obrazy, jakie tworzy natura i człowiek. Zazwyczaj są to ulotne, niepowtarzalne chwile, które dzięki fotografii zatrzymuję w pamięci na dłużej, zdając sobie sprawę z tego, że każdy dzień jest inny i niepowtarzalny. Fascynacja świetnymi obrazami z miejsc, których nie miałem jeszcze okazji zobaczyć, okazała się dla mnie potężną motywacją do fotografowania i podróży.
Z D J Ę C I A