W Kamienicy Naujacka Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbyło się dzisiaj (3.04) spotkanie pod hasłem „E.T.A. Hoffmann w Prusach Wschodnich i Polsce”. O drodze zawodowej i artystycznej niemieckiego prawnika oraz poety opowiedzieli Franz Rudolf Herber, wykładowca prawa na Uniwersytecie w Erlangen-Nürnberg oraz Grażyna Ewa Herber, konserwator zabytków i przewodniczka miejska w Bamberg.
Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann był wszechstronnie uzdolniony, w swoim krótkim życiu (1776-1822) pracował w wielu zawodach. Wszystkie wykonywał z powodzeniem i wielką brawurą. Jako sędzia był nowoczesnym, demokratycznym urzędnikiem państwowym. Wybrane przez niego imię Amadeusz pokazuje jego muzyczne zamiłowania i uzdolnienie. Opowiadania, nowele i powieści jego autorstwa świadczą same za siebie i potwierdzają literacką jakość jego dzieła.
Hoffmann był również prawdziwym Europejczykiem. Wraz ze swoją polską żoną żył w wielu regionach Europy. Urodził się w Królewcu, dalsze przystanki w jego życiu to Berlin, Głogów, Poznań, Płock, Warszawa, Bamberg, Lipsk, Drezno i ponownie Berlin, gdzie zmarł.
Z D J Ę C I A