W poniedziałek (7.04) obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia. Tegoroczne święto będzie poświęcone zagadnieniom związanym z chorobami przenoszonymi przez wektory. Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka.
Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 tys. ofiar, natomiast w ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie gorączki denga, której wzrost na przełomie 50 lat jest 30-krotny. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zaliczamy między innymi Gorączkę Zachodniego Nilu, a w Polsce odkleszczowe zapalenie mózgu, czy boreliozę.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie włącza się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia. W poniedziałek o godz. 12.00 w sali konferencyjnej szpitala (ul. Żołnierska 18 a - wysoki parter), odbędzie się otwarty wykład pt. „Jak przygotować się do podróży w tropiki?”. Wykład wygłosi lek. Anna Zdanowska-Ruskań, specjalista chorób dziecięcych i chorób zakaźnych, która prowadzi m.in. szpitalną Poradnię Medycyny Podróży i Chorób Tropikalnych.
Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się, jak odpowiednio przygotować się do egzotycznych podróży:
» jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem,
» sposoby zabezpieczenia się przed malarią,
» zasady bezpiecznego podróżowania z dzieckiem,
» niezbędny skład apteczki,
» wpływ podróży na choroby przewlekłe i sposoby radzenia sobie z nimi podczas podróży.
Szacuje się, że blisko milion Polaków rocznie wyjeżdża w strefę zagrożenia chorobami tropikalnymi.
Wstęp wolny.