Już jutro w Olsztyńskim Planetarium rozpocznie się dwudniowa (3-4.04) konferencja „Technologia LED - rozwój z prędkością światła”. Organizatorem spotkania są Urząd Miasta Olsztyna, Philips Lighting Poland (partner strategiczny i merytoryczny konferencji) oraz Olszyńskie Planetarium.
Jak poinformowali organizatorzy konferencji podczas dzisiejszego (2.03) spotkania z dziennikarzami, jest ona skierowana głównie do samorządowców, którzy dzięki uczestnictwu w niej mają okazję zapoznać się z technologią LED. Technologia ta, dzięki zastosowaniu jej w oświetleniu ośrodków miejskich (niezależnie od ich wielkości) ma zwiększać bezpieczeństwo w danym ośrodku podczas nocy i przez to zachęcając mieszkańców do przebywania w przestrzeni miast również wieczorem.
W ostatnich dekadach ubiegłego stulecia, w polskich miastach możliwość uzyskania silnego, ale równocześnie ekonomicznego oświetlenia ulicznego wiązała się z koniecznością stosowania wysokoprężnych lamp sodowych dających charakterystyczne żółto-pomarańczowe światło. Jak twierdzą organizatorzy konferencji, najnowsza technologia LED przynosi dużo efektywniejsze sposoby wytwarzania światła sztucznego, które umożliwiają lepsze oświetlenie przy mniejszych kosztach. Oświetlenie, w którym jako źródła światła wykorzystywane są diody świecące LED jest najnowszą i intensywnie rozwijaną techniką, która już od kilku lat jest z powodzeniem stosowana do oświetlenia terenów miejskich na całym świecie - również w Olsztynie (m.in. nad Jeziorem Krzywym, przy ul. 1 Maja i podczas Warmińskiego Jarmarku Świątecznego).
Podczas dwudniowej konferencji jej gościom tajniki technologii LED przybliżą specjaliści firmy Philips Lighting. Zapoznają ich również z możliwością oszczędności finansowych płynących ze stosowania tej technologii w modernizacjach oświetlenia miejskiego i zwrócą ich uwagę na dodatkowe rozwiązania związane z systemami zarządzania oświetleniem. Doświadczeniem praktycznym w zakresie dynamicznego sterowania oświetleniem LED natomiast podzielą się przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyna. Swoje doświadczenia zaprezentują także przedstawiciele Gminy Trzebielino, która w sierpniu 2012 r. jako pierwsza w Polsce wprowadziła oświetlenie LED na całym terenie oraz samorządowcy z Gminy Przytyk, która wykonała podobną modernizację w grudniu 2013 roku. Ponadto zebrani otrzymają także najnowsze informacje o modelach finansowania i funduszach unijnych dla realizacji efektywnego oświetlenia ulicznego. Podczas specjalnej wycieczki po Olsztynie goście konferencji poznają przykładowe realizacje oświetlenia przestrzeni miejskiej. Astronomowie z Olsztyńskiego Planetarium zaś, jako pierwsi, przedstawią ekologiczny aspekt i znaczenie zachowania ciemnego nieba przez stosowanie w oświetleniu miejskim środków technicznych minimalizujących zanieczyszczanie środowiska światłem rozproszonym.
Dodatkowo samorządowcy zobaczą funkcjonalne wykorzystanie światła do iluminacji obiektów architektonicznych. Z okazji obchodzonego dzisiaj (2.04) Światowego Dnia Wiedzy Na Temat Autyzmu Philips Lighting oświetli na niebiesko planetarium oraz ratusz.
Szczegółowy program konferencji oraz obchodów Dnia Autyzmu dostępny jest w zakładce „Co?Gdzie?Kiedy?”. Wkrótce udostępnimy również zapis wideo z dzisiejszego spotkania w ratuszu. Zapraszamy do jego obejrzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y