Na Warmii przebywa dziś (28.03) Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. W programie ma wizytacje w podległych samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego placówkach kultury: Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W te obiekty bowiem w ostatnich latach zainwestowano sporo pieniędzy będących w dyspozycji ministra.
Wizyta rozpoczęła się w południe w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, gdzie mieści się Muzeum Warmińskie wchodzące w skład Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
- Przyjechałem na wizytą roboczą, przede wszystkim żeby pewne rzeczy zobaczyć, pewnych rzeczy dotknąć, o pewnych rzeczach wprost się przekonać, ale także potwierdzić moje zorientowanie na wiele ważnych adresów, wśród których niewątpliwie jest także Lidzbark Warmiński, i żeby potwierdzić pewne tendencje, które zostały wypracowane w latach poprzednich - wyjaśnił cel swojej wizyty w Lidzbarku Warmińskim minister Zdrojewski.
Celem tej wizyty było przede4 wszystkim zapoznanie się z wynikami realizowanego w zamku w latach 2010-2011 projektu „Ratunkowe prace konserwatorskie krużganków zamku lidzbarskiego”. Dla lepszego zobrazowania projektu, Muzeum Warmii i Mazur zorganizowało w zamku sympozjum, w ramach którego dyrektor muzeum Elżbieta Jelińska przedstawiła zakres i efekty prac archeologicznych, historycznych, architektonicznych i konserwatorskich. A efekty te były imponujące. Przede wszystkim odkryto pozostałości wspaniałych średniowiecznych dekoracji malarskich zdobiących sklepienia i ściany krużganka. Rozległość zdobień pozwoliła wręcz „ukuć” powiedzenie, że lidzbarska rezydencja biskupów przed wiekami była „malowanym zamkiem”.
Odkrycia na ścianach i sklepieniach zamku w Lidzbarku Warmińskim dały podstawę do kolejnych kroków dyrekcji Muzeum Warmii i Mazur w celu przywrócenia obiektowi dawnej świetności. Opracowano koncepcję dalszego postępowania, dzięki któremu w niedalekiej przyszłości będzie możliwe rozpoczęcie drugiego etapu prac konserwatorskich oraz podjęcie działań ukazujących europejski kontekst odkrytych malowideł.
W ramach sympozjum głos zabrał również marszałek województwa Jacek Protas, koncentrując się na omówieniu inwestycji jakie w ostatnich latach zostały zrealizowane w sferze kultury na Warmii i Mazurach. Mówił m.in. o budowie nowej filharmonii w Olsztynie, rewitalizacji Teatru Jaracza, remontach w olsztyńskim zamku i zagospodarowaniu Pól Grunwaldzkich.
Najważniejszy gość sympozjum, minister Zdrojewski, w swoim wystąpieniu skoncentrował się na stanie polskiej kultury i zmianom jakie następują w tej dziedzinie w ostatnich latach.
Niebawem udostępnimy nagrania wideo z wystąpieniami marszałka Protasa, ministra Zdrojewskiego i dyrektor Jelińskiej.
Po sympozjum minister odpowiadał na pytania dziennikarzy, a następnie zwiedził lidzbarski zamek.
Na godzinę 16. zaplanowano wizytę Bogdana Zdrojewskiego w Teatrze im. Jaracza, gdzie minister zapozna się z wynikami rewitalizacji tego obiektu. Wieczorem zaś będzie on gościem warmińsko-mazurskich przedsiębiorców, którzy w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zorganizowali doroczną Galę „Osobowość Roku”. Podczas gali Bogdan Zdrojewski odbierze tytuł i statuetkę „Osobowość Roku Warmii i Mazur”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :