Urząd Wojewódzki w Olsztynie
W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dzisiaj (5.03) zebranie inaugurujące pracę Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej i Osób Represjonowanych.
Rada została utworzona zarządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego nr 312 z dnia 23 listopada 2007 r. i działa jako zespół doradczy. Liczy 17 członków, którymi są przedstawiciele 17 organizacji kombatanckich i osób represjonowanych.
Do zakresu działań Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej i Osób Represjonowanych należeć będzie m.in.
- kultywowanie tradycji walk i męczeństwa Narodu Polskiego, pamięci o ofiarach okupantów, jak i osób prześladowanych za działalność o wolność i suwerenność Ojczyzny,
- współpraca z młodzieżą szkolną i harcerską,
- współdziałanie organizacji kombatanckich i osób represjonowanych poprzez wspólne organizowanie uroczystości kombatanckich i państwowych, wspólna opieka nad miejscami walk i męczeństwa,
- współpraca z mediami w celu popularyzowania tematyki kombatanckiej jak i przedsięwzięć podejmowanych przez Radę oraz prezentacja stanowisk wobec oświadczeń i publikacji niezgodnych z prawdą, fałszujących historię i uwłaczających kombatantom oraz osobom represjonowanym,
- promowanie i popularyzacja opracowań z zakresu historii tradycji walk i męczeństwa Narodu Polskiego,
- pomoc i doradztwo w sprawach uprawnień kombatanckich i równorzędnych,
- podejmowanie innych działań uznanych przez Radę za ważne i mające wpływ na środowisko kombatanckie,
Podczas spotkania zaprezentowano także program „Placówka Przyjazna Kombatantom”.
Uczestnictwo w programie ma zapewnić kombatantom, osobom represjonowanym i osobom uprawnionym pierwszeństwa oraz szczególnych warunków do leczenia, jak również dostępu do innych usług publicznych.
W artykule 19 Konstytucji RP zapisano, że „Rzeczypospolita Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych”.
W programie czytamy m.in. „Jesteśmy dłużnikami tych, którzy walczyli o suwerenność i niepodległość Ojczyzny nie szczędząc życia i zdrowia na polach walki zbrojnej. Kombatantom oraz ofiarom represji należny jest głęboki szacunek wszystkich rodaków oraz szczególna troska i opieka ze strony instytucji publicznych i organizacji społecznych.
Przystępujący do programu chcą dać wyraz tym słusznym intencjom choć w tak skromny, a jednak godny i oczekiwany sposób”.
Zapisane w ustawach przywileje nie są realizowane, a udzielana kombatantom pomoc ma charakter uznaniowy.
Placówki przystępujące do programu zapewniają:
- nieograniczony dostęp, poza kolejnością, do świadczeń i usług medycznych w placówkach służby zdrowia
- szczególne warunki do leczenia schorzeń i urazów, których specyfika wymaga wieloprofilowego procesu terapeutycznego, bez uciążliwego czekania w kolejkach,
- zależne od nas, maksymalne skrócenie oczekiwania na pobyt w sanatoriach i ośrodkach turnusowych,
- pierwszeństwo we wszystkich działaniach i usługach środowiskowej pomocy społecznej,
- pierwszeństwo w urzędach i innych placówkach użyteczności publicznej
Placówka deklarująca przystąpienie do programu otrzymuje zaszczytny i honorowy tytuł „PLACÓWKA PRZYJAZNA KOMBATANTOM”, który otwiera dostęp do szacunku i uznania społecznego.