Coraz więcej olsztynian wie, że w stolicy Warmii i Mazur działa amatorski, acz bardzo profesjonalny w oczach widzów teatr. Każdy, kto widział spektakle przezeń wystawiane, z pewnością może potwierdzić, że jego siłą są aktorzy - głównie nauczyciele na co dzień pracujący w Szkole Podstawowej nr 13, mieszczącej się na olsztyńskim Zatorzu. Pedagodzy ci jednak nie tylko udzielają się w tymże teatrze, funkcjonującym pod nazwą „W Biegu”, ale prowadzą również teatrzyk uczniowski - „Promyczek”.
Występujący w tym teatrzyku od 16 lat uczniowie SP 13 (w tym roku szkolnym 15 osób z klas II-VI) mają już na swoim koncie przedstawienia takie jak „Calineczka” i „Czerwony kapturek”, ale też i repertuar mniej znany, jak zaprezentowany dzisiaj (25.03) spektakl „Ryży Placek i trzynastu zbójców” według scenariusza na podstawie książki Jana Tettera, który miał swoją premierę w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. -
- Bardzo długo szukałyśmy scenariusza w miarę ciekawego i jeszcze „nieogranego” - powiedziała nam Beata Misiewicz, nauczyciel nauczania zintegrowanego w SP 13, współreżyser spektaklu. - Książka, na podstawie której powstał scenariusz, została wydana w 1976 roku i swego czasu była jedną z bardziej lubianych przez dzieci.
Półgodzinny spektakl opowiadający o bandzie złych kotów szukających magicznego pierścienia i dzielnym kocie Ryżym Placku oraz jego bracie bliźniaku, którzy rozprawiają się z tymi zbójami, zaprezentowano dwa razy - w pierwszej turze widzami były olsztyńskie przedszkolaki, w drugiej zaś szkolni koledzy młodych aktorów.
R E K L A M A
Po reakcjach widzów było widać, że przedstawienie się spodobało. Nic dziwnego, ponieważ dzieci przygotowywały się do niego ponad pół roku (teatrzyk proponuje po jednej premierze na rok szkolny) i wszystko miały dopięte na ostatni guzik.